Novembri nereti dēvējam par patriotu mēnesi, un, saprotams, Latvijas simtgades gadā šiem vārdiem ir īpaša skaņa. Uz to atsaukušies arī izstādes „Mūzikas instrumentu būve Latvijā” rīkotāji, kas vienuviet apkopojuši vairāk nekā 30 Latvijas mūzikas instrumentu izgatavotāju veikumu. Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas izstāžu zālē, K.Valdemāra ielā no 22. novembra līdz 7. decembrim iespējams baudīt pašmāju mūzikas instrumentu būvniecības nozares daudzveidību.

Ja latvieši tiek daudzināti par dziedātājtautu, tad mūzikas instrumentu būvētāji skaitliski, protams, atpaliek no dziedotgribošās masas, taču viņu veikums nav mazāk svarīgs. Mūsu tautasdziesmās apdziedātās gan kokles, gan ģīgas, bez šiem instrumentiem vēl pirms simts gadiem nebija iedomājami danču vakari un svētku svinēšana, protams, jaunā izstāde apliecina arī to attīstību, kādu piedzīvojusi instrumentu būve, kurā jaunu vārdu ierakstījis, piemēram, Dāvids Kļaviņš ar savām „una corda” klavierēm. Ļoti plašā klāstā varēs apbrīnot gan klasiskās ģitāras, vijoles, čellus, altus, gan klavihordus, cītaras, cimboles, koncertkokles, tradicionālas kokles, dažādus bungu komplektus, celma bungas, šamaņu bungas, džambas, virkni citu perkusiju instrumentu – kahonus, šeikerus, marimbas, kā arī basītes, ģīgas, dūdas, stabules, dažādus elektriskos instrumentus un vēl, un vēl, notiks arī šo instrumentu spēles paraugdemonstrējumi.

Šie sava aroda entuziasti - gan sertificēti meistari, gan amatnieki, gan cilvēki, kuriem instrumentu būve sākotnēji bija hobijs – gatavi arī dalīties ar savām zināšanām, pastāstīt par savu darba nozari. Izstādē, kuru bez maksas iespējams apmeklēt darba dienās un sestdienās no plkst. 9 līdz plkst. 17.30, klātienē sarunu ciklā „Mūzikas instrumentu būve Latvijā. Pagātnē. Tagadnē. Nākotnē” būs iespēja satikt arī šī brīža vadošo Latvijas vijoļmeistaru Juri Jēkabsonu, klavierbūves meistaru Dāvidu Kļaviņu, ērģeļbūves meistaru Jāni Kalniņu, cītaru un cītarkokļu meistaru Valteru Reiznieku, basīšu izgatavotāju, mūziķi Vari Auziņu, kokļu būves meistaru Jāni Rozenbergu, bungu izgatavotāju, uzņēmuma „Melany Drums” izveidotāju Artūru Morozu, kā arī daudzus citus ievērojamus meistarus. Un nu paraugs, kā cilvēka balss var kļūt teju par instrumentu – skanēs Igora Jakovļeva kompozīcija „Polifonisks skicējums”, ar kuru pats autors ļoti lepojās,  Latvijas radio sieviešu vokālā - Jāņa Zirņa vadītā ansambļa 1972. gada ieskaņojumā.