Nepielūdzamais laiks un ikdienas steiga no cilvēku prātiem ātri vien aizslauka to mūzikas darbinieku vārdus, kuru raženākie gadi saistīti ar padomju laiku. Viens no viņiem bija arī komponists un diriģents Mendelis Bašs, komponists un diriģents, kas 13 sava mūža gadus, no 1963. līdz 1975. gadam veltījis Rīgas Operetes teātrim. Tur 1973. gadā uzvesta Baša muzikālā komēdija „Trīnes grēki”, un tēva pēdās gājis arī Mendeļa dēls Harijs Bašs, būdams veiksmīgs pianists un komponists. 14. aprīlī aprit 100 gadu, kopš Mendelis Bašs nācis pasaulē, šai sakarā tad arī vēlējos kaut nedaudz atgādināt par viņa mūziķa gaitām, kas sākušās dzimtajā Rīgā.

Starp citu, jau Mendeļa tēvs Hackelis Bašs mācījies dziedāšanu pie Paula Saksa, bieži dziedājis operu ārijas, arī sinagogas korī, un 1937. gadā jau Mendelis kārtoja iestājeksāmenus Latvijas konservatorijā, kur tika uzņemts paša profesora Jāzepa Vītola klasē.

Brīnumainā kārtā pārdzīvojis vācu laika zvērības, pēc 2. pasaules kara Bašs turpināja studēt kompozīciju jau profesora Ādolfa Skultes vadībā. Kad 1948. gadā diploms bija saņemts, sākās teorētisko priekšmetu pedagoga darbs vispirms J. Mediņa mūzikas vidusskolā, tad jau konservatorijā. Kopš 1952. gada viņš bija jau kora diriģēšanas pasniedzējs, jo bija ieguvis otru augstskolas diplomu – kā simfoniskā orķestra diriģents. Šīs prasmes praksē Mendelis Bašs spodrināja vispirms diriģents Daugavpils muzikāli dramatiskajā teātrī un konservatorijas operas klasē, tad Rīgas Operetes teātrī, kam sekoja diriģenta pienākumi jau pūtēju orķestrī Rīga. Šeit Bašs darbojās no 1975. līdz pat 1993. gadam, līdztekus jaunās kordiriģentu audzes skološanai konservatorijā. No 1995. līdz 2003. gadam jau kā profesors viņš strādāja Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijā, nolikdams pie malas savas komponista aktivitātes, kas bija aktuālas līdz pagājušā gadsimta 90. gadiem.

Mendeļa Baša komponista apcirknī ir gan simfoniskie darbi, gan skaņdarbi dažādiem instrumentiem, pūtēju orķestrim, mūzika dažām kinofilmām, tautasdziesmu apdares, kora un solodziesmas, jau pieminētā operete „Trīnes grēki”, tāpat tapusi virkne skaņdarbu aranžējumu pūtēju orķestrim. Garāks par kompozīciju uzskaitījumu ir Mendeļa Baša audzēkņu saraksts, savu kora diriģēšanas prasmi pie viņa apguvuši, piemēram, Terēze Broka, Centis Kriķis, arī Aleksandrs Viļumanis, Māra Marnauza, Guntars Bernāts un daudzi citi. Mūžībā Mendelis Bašs devās 93 gadu vecumā, 2012. gadā, tad nu mūziķi atcerēsimies ar Jāņa Zābera saulaino dziedājumu „Ar katru dienu”. Šī Baša dziesma ar Grigorija Beiļina vārdiem iemūžināta 1962. gadā, ar to šovakar godinām Mendeļa Baša simtgadi.