Lielajā informācijas plūsmā liekas, ka laiks kļuvis steidzīgāks kā senāk, nereti garām paslīd arī būtiskas atceres dienas, un par vienu no tām turpmākajās minūtēs. 2013. gada 22. oktobrī Latviju pāršalca vēsts par lielu zaudējumu mūsu rokmūziķu aprindās – negaidot, pašā spēku briedumā no dzīves šķīrās dziedātājs Aivars Brīze. Kopš šīs skumjās dienas aprit pieci gadi, un zaudējuma sajūta nav pametusi grupas „Līvi” daiļrades cienītājus, kuriem Brīzes skandētais „Dzelzsgriezējs” un citas dziesmas noteikti bija smagā roka pilnskanības paraugs.

„Līvi” nebūt nebija pirmā grupa, par kuras solistu kļuva Aivars Brīze. Iepriekš viņš, tiesa, melodiskāk un rāmāk dziedājis gan Salacgrīvas ansamblī „Barometrs”, gan Jāņa Lūsēna vadītajā „Neptūnā” jau Liepājā.

Dziedātāja Aivara Brīzes dzīvesstāsts ir visai sarežģīts: nācis pasaulē 1961. gada 25. decembrī, viņš divarpus gadu vecumā nonāca bērnu namā, jo mātei tika atņemtas aprūpes tiesības. Savu tēvu viņš tā arī nesatika, vien atrada četrus pusbrāļus un pusmāsas. Vispirms Aivars nonāca Talsu rajona Strazdes bērnunamā, no kurienes pārcēlās uz Saldus rajona Rubas internātskolu. Sekoja Alūksnes rajona Liepnas internātskola, kur zēns mācījās līdz 8. klasei, un neviens tā arī nebija pamanījis Aivara muzikālās dotības. Tikmēr savu literāro talantu viņš apliecināja ar vairākām publikācijām laikrakstā „Pionieris”, aprakstīdams Liepnas internātskolas aktualitātes un pārdomas par vēstures notikumiem.

Sapratis, ka katrs pats savas laimes kalējs, Brīze iestājās Rīgas 3. mūzikas internātskolā, cītīgi sēdēja pie klavierēm, apguva solfedžo un harmoniju, vingrināja balsi. Izglītību puisis turpināja Rīgas Kultūras un izglītības darbinieku tehnikumā un 1981. gadā sāka dziedāt Salacgrīvas kolhoza „Brīvais vilnis” estrādes ansamblī „Barometrs”. Tur Brīzes kolēģis bija Andris Daņiļenko, grupa darbojās Inrigo Arāja vadībā, un jau pirmajā Vidzemes zonas skatē jaunais solists tika atzinīgi novērtēts.

Tad Aivara dzīvi kājām gaisā sagrieza mīlestība, 1983. gadā viņš ieprecējās Liepājā, kur sāka dziedāt restorānā „Jūra”. Iestājās Liepājas mūzikas vidusskolas pūšamo instrumentu nodaļā, kur studēja trombona spēli, muzicēja vietējā pūtēju orķestrī un sapņoja kļūt par diriģentu. Taču par jauno dziedoni bija padzirdējis komponists Jānis Lūsēns un uzaicināja pievienoties savai grupai „Neptūns”, kurā tolaik spēlēja arī Ainars Virga un Guntars Račs. Tālāk jau ceļš veda uz grupu „Līvi” un šis stāsts ir daudz garāks un straujiem pagriezieniem pilns.

Tagad, pieminot Aivaru Brīzi, atskats uz viņa jaunības daiļradi – šī Jāņa Lūsēna dziesma - 1986. gadā ieskaņotā „Ziņģe Rīgas kanālam” ar Jāņa Rokpeļņa dzeju pirmoreiz publicēta Brīzes piemiņas diskā „Ejam tālāk” gadu pēc viņa aiziešanas mūžībā.