Latvijā ir maz grupu, kas būtu nosauktas par godu kādai pilsētai, un grupa „Roja” godam daudzina šīs skaistās vietas vārdu. Grupas līderis, dziedātājs, mūziķis, dziesmu autors Jānis Kalniņš 26. maijā nosvinēja apaļo 50. jubileju, savukārt „Rojas” 23. jubilejai šī gada 5. jūnijā plānotais koncerts skaistajā Rojas estrādē atlikts uz nenoteiktu laiku. Arī Jānis ilgojas pēc atgriešanās aktīvā koncertdzīvē, pie saviem faniem, kuri ar nepacietību gaida grupas jauno albumu.

Mūzika Jāni pavadījusi kopš bērnības, viņa mamma bija liela dziedātāja, savulaik būtu varējusi kļūt par dziedātāju, bet kādreizējo sapni izdevās piepildīt dēlam:

„Mums bija ģimenes draugi no Rīgas, viņu vecākais dēls spēlēja mežragu – es iemīlēju pūšaminstrumentus, gribēju spēlēt saksofonu, bet tobrīd to mūzikas skolā nemācīja, tad izvēlējos trompeti. Piecus gadus mācījos Rojas mūzikas skolā. Tur izveidojām arī ansambli, kurā es situ bungas un dziedāju, pirmā dziesma bija Ainara Mielava „Nedalāmā”.

Rojas muzikālais lepnums Jāņa bērnībā bija grupa „Reids”, kurai Jānis vēlējās ar savu trompeti kaut ko piespēlēt līdzi. Liela ietekme, protams, bija platēs skanošajām Raimonda Paula dziesmām. To melodisms atbalsojas Kalniņa sacerējumos, no kuriem vispopulārākā dziesma, protams, ir "Kamenes deja":

„Visiem mājās bija Paula plates, un tā laika skanējums ir kaut kas īpašs – tīrs, dzidrs, niansēts, pavadījumi nav pārblīvēti, perfekts dziedājums. Man bijis liels gods runāties ar Maestro. Bija Jūras dziesmu festivāls Ventspilī, kur dziesma „Kapteinis Jānis”, veltīta manam tēvam, kapteinim, arī Jānim Kalniņam, ieguva 2. vietu. Maestro kungs toreiz teica – "tev ir jāturpina, tev kaut kas sanāks", ar tādiem labiem vārdiem arī turpinu līdz šai dienai.”

Līdzīgi Maestro Jānis apvienojis akadēmisko un populāro žanru, iestājās vispirms Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolā, kur viņa kursabiedri bija Modris Laizāns, Raivo Stašans, Ivars Kalniņš. Dažus gadus vēlāk trompetes studijas tika turpinātas Ventspilī, kur pēc vidusskolas sekoja darbs Ventspils profesionālajā pūtēju orķestrī, tad obligātais dienests Latvijas armijā, kur arī izdevās muzicēt, kā arī rīkot dažādus pasākumus. Pēc dienesta atsākās mūziķa darbs, īslaicīgi Kalniņš muzicēja Sproģu ģimenes ansamblī „Otra diena”, līdz tapa grupa „Roja”:

„Ventspilī mācījos kopā ar izcilu komponistu, mūziķi Ivaru Makstnieku, kurš novērtēja manas dziesmas un uzaicināja tās ierakstīt. Viņš Rīgā strādāja studijā, veidoja aranžējumus, ierakstījām albumu. Tad projektam radās ideja izmantot vārdu Roja, kur dzīvoju līdz šai dienai. Skaista vieta, kāpēc ne – tā tapa grupa „Roja”.

1998. gadā izdots „Rojas” debijas albums „Laiks mīlēt”, kam sekoja albumi „Tavs smaids” (2000), „Mazliet no vēja” (2005), „Kamenes deja” (2010). Dziesmas rakstījuši Vairis Ozoliņš, Juris Cēbergs, Jānis Tabūns, Ando Krūklis,  - „Rojas” dalībnieki – un citi autori, dziesmas „Atgriezies Rojas kāpās” autors bija kādreizējais Rojas mūzikas dzīves vadītājs Ziedonis Linde. Tā kā mūziķim patīk eksperimentēt, pa šiem gadiem grupas „Roja” skanējums regulāri mainījies, piemēram, iesaistot akustiskos instrumentus.

„Mana trompete „Rojas” dziesmās nav skanējusi, esmu kādreiz uzspēlējis kopā ar grupu. Ierakstos piedalījies saksofonists Raivo Stašans, akordeoniste Inita Āboliņa. Man ir liels lepnums sadarboties ar brīnišķīgu dziedātāju Dināru Rudāni, kas mūsu dziesmās iedziedājusi meiteņu balsis. Studijā atnākot, viņai jau ir izdomāti četri, pieci varianti, viss notiek ļoti raiti. Plānos ir šovasar ierakstīt divas dziesmas, vienā piesaistīsim Dināru – viņa piekrita!”

Jānis Kalniņš sacerējis Rojas vidusskolas himnu, sadarbojies ar bērnu vokālo ansambli „Dzeguzīte”, tapuši arī daži ieskaņojumi solo un kopā ar Elmāru Orolu projekts „Cita Roja”. Mūziķis savu roku pielicis arī pie Rojas skaistās brīvdabas estrādes tapšanas un turpinās darboties tikpat nenogurstoši!

"Dziesmas rakstīju un rakstu par to, kas mums ir galvenais, par mīlestību. Šajā ziņā nekas nemainās, jo cilvēku attiecības uz pasaules ir pašas galvenās.”