Raidījumu klausieties audio pielikumā. Arī šoreiz vairāk jautājumu par ēkas siltināšanas iespējām un materiālu izvēli.

1.jautājums. Līvānu mājas siltināšana. Māja ar pagrabu, pirmais stāvs apmūrēts. Logi nomainīti, jumts nomainīts, nosiltināts, eja no pirmā stāva uz pagrabu aiztaisīta. Otrais stāvs nosiltināts ar akmens vati un vagondēļem. Ziemā pirmajā stāvā ļoti auksts, jo no pakojuma nekas nav palicis. Kā siltināt?

2.jautājums. Plānoju ar 150mm akmens vati siltināt gāzbetona māju. Ir paredzēta ventilējama fasāde, uz koka karkasa. Vai pareizāk būtu siltināt māju ieklājot vati vienā 150mm biezā kārtā, starp karkasa konstrukcijām? Vai arī siltināt divās kārtās(100+50mm) abas kārtas novietojot perpendikulāri vienu otrai? Mājas konstrukcijās vienmēr starp koka un gāzbetona virsmām tiek ieklāts ruberoīds vai tamlīdzīgs atdalošs materiāls. Vai arī fasādes karkasa pirmo kārtu būtu jānorobežo no gāzbetona sienas?

3.jautājums. Nepieciešams padoms ēkas siltināšanā un apdarē. Izdedžu betona ēka, 30cm biezas sienas. Vēlos siltināt no ārpuses ar akmens vati un veidot koka fasādi. Kāds būtu minimālais, nepieciešamais vates biezums? Tā kā dībeļi šajā materiālā neturas, vates stiprināšanai un koka karkasa veidošanai plānoju izmantot 250mm garas skrūves ar rupju vītni. Vai šāds risinājums būtu gana spēcīgs, lai noturētu koka fasādi ? Ēkas ārpuses apmetums vietām lobās nost. Vai tas būtu pilnībā jānoņem? Vai tikai tajās vietās kur apakšā tukšums ?

4.jautājums. Saviem spēkiem atjaunoju 1930. – 1940.gadu guļbūvi, ir doma apdzīvot otro stāvu. Vai ir pieņemams šāds siltinājums starpstāvu un otrā stāva sienām? Dzīvojamās telpās starpstāvu domāju siltināt ar ēveļskaidām, 7cm + 25mm kokšķiedras grīdu plāksne, 10mm gaisa sprauga, tad 40mm koka dēļu grīda. Neapdzīvotās pažobeles siltināšu ar 20cm minerālvati vai ekovati. Otrā stāva karkasa sienas no metāla profiliem, bet ir iespējams arī koka karkass. Ko Jūs guļbūvei labāk ieteiktu? No ārpuses tā tiks siltināta ar eko vati.

5.jautājums. Līvānu tipa māja, pavasaros pagrabā sūcas gruntsūdens. Apmēram 10m no mājas ir aka, kurā ūdens līmenis pavasaros ir vienāds ar pamatu līmeni. Virzienā no akas uz māju ir arī neliels zemes kritums. Vai augstais akas ūdens līmenis varētu būt par iemeslu ūdenim pagrabā? Vasarā, kad akā ūdens stipri nokrītas, pagrabs ir sauss. Jā tā ir, kā cīnīties ar ūdeni pagrabā?

6.jautājums. Divstāvu māja, 1,6m dzelzsbetona bloku pamati. Ārsienas, pirmajā stāvā 30cm gāzbetona bloki, otrajā stāvā 20cm gāzbetona bloki. Starpstāvu pārsegums no koka sijām 4x24 cm. Kā vajadzētu rīkoties, lai starpstāvu pārsegums kalpotu vismaz 100 gadus? Cik ilgi kalpo koka pārsegums? Mājā ir dažas mikropalaisas. Ko tas varētu nozīmēt? Kā šīs plaisas labāk aiztaisīt? Dažās vietās ir redzamas ģipškartona skrūvju vietas. Kāpēc tā?

7.jautājums. Atjaunoju koka guļbūvi, kura celta no tēstiem baļķiem. Vēlos iekšpusē izveidot taisnas, līdzenas sienas. Kā to labāk paveikt? Jūsu ieteikumos bieži esmu dzirdējis par kokšķiedru plātnēm un ekovati. Vai paša spēkiem aiz šīm plātnēm ekovati ir iespējams iepildīt? Kāda ir plātņu izturība salīdzinājumā ar ģipškartonu? Vai tajās var stiprināt, piemēram, elektrības rozetes? Ir jau iegādāti ģipškartona metāla profili. Vai kokšķiedru plātnes pie tiem var stiprināt?

8.jautājums. Kāda būtu labākā pirts ventilācija? Svaigā gaisa pievadīšana visās pamācībās ir pie krāsns, bet gaisa izvade dažos avotos ir pretējā sienā, netālu no grīdas, bet citos - pie griestiem.

9.jautājums. Atjaunoju vecas ēkas. Malkas šķūni un klēti gribu no ārpuses apsist ar saplāksni. Jau ir iegādāts 8mm mitrumizturīgs finieris. Kā pareizi uzlikt finiera plāksnes? Esmu dzirdējis, ka starp plāksnēm vajag atstāt 1cm starpas. Kas vēl būtu jāņem vērā, lai finieris ar laiku nesāktu pelēt un bojāties?

10.jautājums. Likšu mājas žalūzijas. Pārsedzēs virs logiem jāieskrūvē divi dībeļi. Vai tas nepasliktinās pārsedzes īpašības?