Raidījumu klausieties audio pielikumā. Šoreiz vairāk jautājumu par ēkas pamatu siltināšanas iespējām un  hidroizolācijas sakārtošanu.

1.jautājums. Divi jautājumi, kas, iespējams, ir saistīti - pamati un to drenāža. Atsedzām pamatus ar domu tos siltināt un pārliecināties par to kvalitāti. Māja celta ap 1960.  gadu. Pamatos guldīti dolomīta akmeņi. Pētot atsegtos pamatus, rodas sajūta, ka tie sastāv no saliktiem akmeņiem  ar vāju betona „kažoku”. To bez piepūles var atdalīt, starpas ir piedzītas ar dubļiem. Dubļus var izskalot, bet ko darīt tālāk? Kā piepildīt izskalotās starpas starp akmeņiem un sastiprināt tos? Vai šāds pamats ir labojams?

1.1.Par drenāžu. Augsts gruntsūdens līmenis. Vai ir jēga no drenāžas pie augsta gruntsūdens līmeņa, ja  ūdeni nav kur (ja neskaita kanalizāciju) novadīt? Novadgrāvis  ir pilns. Šis augstais līmenis būs 15-20 cm zem siltās grīdas siltumizolācijas. Vai  vajadzētu iespringt ar drenāžu?

2.Jautājums. Jautājums par pamatu konstrukcijas izvēli. Šobrīd Salaspilī būvēju māju. Arhitekte ar konstruktori piedāvā vienīgo variantu -skrūvpāļi 3 metru dziļumā.  Geoloģija rāda, ka zemes virsējā kārtā (1.2-1.5m) ir kūdra. Būvnieki piedāvā likt plātni, jo uzskata, ka plānotā neliela vienstāva koka māja izturēs. Lūdzu iesakiet kādus pamatus likt?

3.jautājums. Vasarnīcai satrupējusi koka grīda, jo zem grīdas ir pagrabs, to likvidēsim. Vai var siltināt  pamatus no iekšpuses, aizbērt pagrabu ar smiltīm un tad betonēt grīdu?  Pamati ir 90cm virs zemes un liekas, ka tik pat zem zemes.

4.jautājums. Par terases hidroizolāciju. Terasei ir lieta, monolīta betona pārsedze, siltināta ar putuplastu. Celtnieki neveica metāla siju galu siltināšanu, tie darbojas kā siltumvadītāji – ziemā dzesē, vasarā karsē. Tas gan lielas problēmas kopumā nerada. Šobrīd no apakšas lietus laikā redzams pavasara kušanas mitrums uz betona. Zem terases stūra samirkst akmens vate un notiek dekoratīvā apmetuma atslāņošanās. Kā to labot?

5.jautājums. Ap 1930. gadiem celta muižkunga māju. Mājā ir vairāki dzīvokļi. Mūsu dzīvoklis ir mitrs, mājas apsaimniekotāji atsakās mājas fasādi renovēt. Kā varētu cīnīties ar mitrumu uz sienām? Gribētu nosiltināt no iekšpuses. Kādus materiālus izmantot un kāda ir darbu secība?

6.jautājums. Vēlamies siltināt 2.stāva istabas. Plānotais "pīrāgs"- rīģipsis, tvaika plēve, 20cm vate, difūzijas plēve, bezazbesta šīfera klājums. Vai viss ir pareizi? Varbūt ir kāds cits variants?

7.jautājums. Latviešu folklorā ir saglabājušās teikas un nostāsti par to, ka viduslaikos piļu celtniecībā kaļķu javai ir pievienoja jēlas vistu olas. Būtu ļoti interesanti uzzināt Birša kunga, kā būvniecības eksperta, viedokli par šo metodi. Varbūt šādu, videi draudzīgu, metodi var pielietot arī mūsdienās?