Raidījumu klausieties audio pielikumā. Kaņepei ir plašas izmantošanas iespējas un tās pielietojums būvniecībā nav nekas jauns. Ēku siltināšanā kaņepes izmantotas jau no 14.–15. gadsimta. Šoreiz raidījumā piedāvājam būveksperta viedokli un padomus par kaņepju spaļu izmantošanu ēku celtniecībā un siltināšanā.

1.jautājums. Esmu uzbūvējis jaunu guļbūvi. Gribētu uzzināt, cik efektīvi būtu siltināt guļbūves grīdu un griestus ar kaņepju spaļiem. Guļbūve ir pacelta 20–30cm no zemes  uz betona stabiņiem. Aukstie bēniņi. Doma ir izveidot melno grīdu, tad iebērt 20cm kaņepju spaļus, atstāt 5cm gaisa spraugu un tad dēļu grīdu, līstes ar ventilācijas caurumiem. Savukārt, griestos likt vagondēli, tad 20cm kaņepju spaļus un tālāk aukstie bēniņi. Jumta segums dakstiņi. Vai šāds risinājums būs pareizs? Vai var iztikt bez plēvēm, membrānām? Kādu siltināšanas risinājumu Jūs ieteiktu, lai nav jālieto plēves?

2.jautājums. Pavasarī vēlos atjaunot vienstāvu mājas fasādi. Ēka būvēta no gāzbetona blokiem.  Mājas iekšpuse siltināta ar 50mm kokšķiedru ar spundi. Vai būtu pareizi ēkas ārpusi papildus nosiltināt ar putupolistirolu vai tomēr ar akmens vati? Vai papildus siltinot ar putupolistirolu, kokšķiedra iekštelpās pildīs savu funkciju? Fasādi domāju veidot ventilējamu ar koka apdari.

3.jautājums. Jautājums par lentveida pamatu siltināšanu. Izmantošu 50mm ekstrudēto putupolistirolu, ko domāju līmēt ar putulīmi. Vai obligāti pirms siltināšanas ir nepieciešams pamatus apstrādāt ar hidroizolāciju? Vai siltināmais materiāls ir jālīmē līdz mūrim vai nedaudz virs, nosedzot pamatu daļu un gāzbetona sienas savienojumu?

4.jautājums. Ir veca guļbūve. Izlauzām koka dēļu grīdu. Pagrīde ir ventilējama. Tur ir smiltis. Ir betonēti stabiņi sijām. Domājam uz sijām likt 2 kārtās 22mm OSB, pēc tam laminātu. Grīdu nav paredzēts siltināt, jo domājām siltināt pamatus no ārpuses . Vai konstrukcija ir pareiza? Vai uz sijām jāliek plēve? Vai ventilācija ziemā jāatstāj vaļā, lai viss elpotu? Ko labāk likt starp OSB un laminātu?

5.jautājums. Vēlos zināt kā pareizi nosiltināt koka karkasa dārza mājiņu un mansarda stāvu. No ārpuses apšuves dēlīši, latojums, difūzijas membrāna, karkass 15x15cm. Ja starp brusām liek vati vai  ir jāizmanto plēves? Ja jā, tad kādas? Un kā nosiltināt mansarda stāvu? Spāres 7x15 cm, difūzijas membrāna, latojums, metāla daskstiņprofils.