Ikvienam cilvēkam, lai arī kur viņu dzīve aizvestu, ir būtiski apzināties, no kurienes mēs nākam, apzināties savas saknes.

Tas ir nozīmīgi arī tīri cilvēciski, jo - ja mēs nezinām, kas mēs esam, diez vai mēs varam sevi līdz galam izprast,

saka šī "NeFormāta" viesis Uģis Urtāns no Ropažu folkloras kopas TREJASMENS, kurš uz raidījumu atnesis nule izdoto albumu "Mežā un ciemā".

Te jāpiebilst - Ropažu ciemā un Ropažu apkārtnes mežos, jo šai 13 dziesmu un stāstu apkopojumā tiek turpinātas 2016.gadā izdotā albumā "No ropažnieku dzīves" aizsāktais, stāstot par vietēja mēroga kultūrvēsturiskām vietām - Kangaru kalniem, Lielo Juglu, kokogļu dedzināšanas uzkalniņiem, latviešu strēlnieku cīņām, kā arī kopas TREJASMENS mājvietu 20 gadu garumā - Ropažu mācītājmuižu, kurā katrs iemītnieks ir ko spocīgu piedzīvojis.

Sarunu ar dziesmām klausieties ierakstā, ieskatam dažas raidījuma viesa atziņas:

Arī pēc diviem albumiem tas Ropažu stāsts vēl nav izstāstīts un noteikti tur būtu ko turpināt; ir sagatavots materiāls, kas būtu interesants arī citiem Ropažu pagasta ciemiem - Augšciemu, Kākciemu, Vāverkrogu un Kangariem...

Man bieži jautā - vai es gribētu dzīvot senatnē. Nē, nē, man ļoti patīk civilizācija; es varbūt gribētu kādu fotogrāfiju uzņemt senatnē, uz minūti no malas apskatīties, bet dzīvot tai laikā es negribētu...

Tautasdziesmām izdzīvot ļauj zemteksts, tā pamatpamācība, kas ir aktuāla arī mūsdienās, jo pamatlietas cauri laikiem nemainās.

Tieši tāpēc tautasdziesmas ir aktuālas arī mūsdienās, tās turpina būt noderīgas - ja vien mēs to tautasdziesmu vēstījumu protam noķert un nolasīt!

"NeFormātā" izskan folkloras kopas TREJASMENS albuma "Mežā un ciemā" dziesmas "Ropalniekam trīs dēliņi", "Ogļdeģi" un "Kas redzēja auseklīti", kā arī patiesos notikumos balstītais muzikālais stāsts "Vēlā vakarā Kangaros".