Vai zinājāt, ka Latvijā pirmā elektriskā tramvaja līnija tika ierīkota tieši Liepājā?

Tagad šim 120 gadu senajam tehnoloģijas sasniegumam Liepāja varēs pievienot vēl vienu "pirmo reizi Latvijā", proti, 2019.gada 26.un 27.septembrī kultūras namā "Wiktorija" notiks pirmais imersīvās jeb telpiskās skaņas koncerts Latvijā.

Šos pasākumus organizē elektroniskās mūzikas izdevniecība "Dirty Deal Audio" un, atšķirībā no tradicionāla koncerta, kurā skaņa nāk no viena virziena, telpiskās skaņas koncertā klausītājs dzirdēs 17 sfēriski izvietotus skaļruņus, kas atskaņos speciāli šim koncertam sagatavotus skaņdarbus.

Šo skaņdarbu autori ir Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijas Mūzikas inovācijas centra profesors Mantauts Krukausks, liepājnieki Glociks un Demaui, Teodors Pārkers, Fume, Pijus Džugs Meižis, kā arī šī "NeFormāta" viesi - Latvijas elektroniskās mūzikas mākslinieki Elvi un Platons Buravickis, kam šī ir pirmā viesošanās Latvijas Radio 2.

Jāpiebilst, ka abi mūziķi šai nedēļas nogalē Liepājā būs dzirdami vēl citos koncertos - tā Elvi uzstāsies vēl vienā "Dirty Deal Audio" rīkotā pasākumā - Baltijas elektroniskās mūzikas mākslinieku nometnes "Baltic Trail" noslēguma koncertā (šeit klausies sarunu ar Latvijas pārstāvjiem nometnē Demaui, Dom Trauma, Glociku un Multilux), savukārt Platons Buravickis piedalīsies leģendārās astoņdesmito gadu andergraunda apvienības NSRD cikla "Kuncendorfs un Osendovskis" atskaņojumā koncertzālē "Lielais Dzintars".

Sarunu ar skaņdarbiem lūgums klausīties ierakstā, ieskatam daži "NeFormāta" viesu citāti:

Elvi:

Telpiskā skaņa drīzāk ir sfēriska domāšana, nevis tehnoloģija, lai gan tajā piedalās arī tehnoloģijas - "Ambisonics" datorprogramma un speciāls mikrofons.

Klausītājam tā varētu būt interesanta pieredze, jo mēs esam pieraduši identificēt skaņas avotu, kas parasti ir divi skaļruņi. Savukārt telpiskās skaņas koncertā klausītājs zināmā mērā var justies dezorientēts, jo skaņa var atrasties nevis priekšā, bet sānos, aiz muguras un apakšā...

Platons Buravickis:

Mūsdienu māksla ir kā liels portāls un, ja Tu esi atvērts, tad laikmetīgā māksla var dot jaunas idejas!

Arī laikmetīgo mūziku vajag klausīties, jo tad smadzenes sāk strādāt citādāk...