Tuvojas Ziemassvētki un Jaunā gada svinības, un līdz ar to arī laiks, kad mēs pastiprināti pirksim, saiņosim, ēdīsim, dzersim, neapēdīsim, metīsim ārā - tukšās pudeles, neapēsto ēdienu, iepakojuma plēves, bundžas, kastes, cibiņas un maisiņus un ar milzu joni celsim atkritumu kalnu. Izklausās diezgan traki? „Nākotnes pietura” aicina pirmssvētku drudzī uz brīdi ievilkt elpu un nedaudz apdomāt, kā šo visu darbošanos izdarīt saudzīgāk un noskaidrot, kas īsti ir dabai draudzīgi un, vai tas, kas šķietami ir nedraudzīgs, tomēr izrādās samērā draudzīgs, ja vien esam pietiekoši zinoši.

Vai bioplastmasa ir laba, bet PET un polipropilēna iepakojumi, bisfenols A bundžās - slikts, kā arī kādas modes vēsmas un tendences valda nākotnes produktu receptūru, tehnoloģisko procesu un iepakojuma jomā - palīdzēs orientēties „Nākotnes pieturas” viešņa - Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) profesore un vadošā pētniece, Tehnoloģiju un zināšanu pārneses nodaļas (TEPEK), Dr.sc. ing. Sandra Muižniece-Brasava. Tehnoloģiju un zināšanu pārneses nodaļa ir vieta, kas dod iespēju pārtikas produktu uzņēmējiem satikties ar zinātniekiem, apmainīties idejām strādāt pie to realizācijas dzīvē, pasūtīt pētniekiem produktu ar vajadzīgajām īpašībām vai uzlabot jau esošo produktu vai tā iepakojumu. Piem., tiek radīts olu biodegradējamā iepakojuma risinājums, kurā tās iespējams uzglabāt par 15 līdz 20% ilgāk, turklāt pārklāts ar termojutīgu laku, iepakojums mainīs krāsu, tādējādi signalizējot par iepakotā produkta kvalitātes izmaiņām.

Kopā ar kolēģiem Sandra Muižniece-Brasava par pētījumu "Sausās uzturdevas izstrāde Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem", kura uzdevums bija  izstrādāt uzturkomplektu ar garāks derīguma termiņu, lielāku izvēli un jaunu, nečaukstošu iepakojumu maskēšanās krāsās saņēmusi Aizsardzības industrijas gada balvu izglītībā un pētniecībā. Zinātnieces kontā ir arī LZA ikgadējā konkursa “Gada nozīmīgākie Latvijas zinātnes sasniegumi” apbalvojumi - tos ieguvis pētījums par bioloģiski aktīvajām vielām pārtikas produktos to fasēšanai un uzglabāšanai, pielietojot jaunākās iepakojuma tehnoloģijas un garantējot augstu kvalitāti un drošu realizācijas termiņu un par zinātniski pamatotu ar šķiedrvielām bagātinātu graudaugu pārslu izstrādi.

Sandra Muižniece-Brasava  ir arī LZA LMZN korespondētājlocekle un LLMZA īstenā locekle.