"Mūzikai un mākslai allaž mēģinu pieiet ar poētisku vispārinājumu, lai katrs var saklausīt kaut ko no savas pieredzes, sava rajona," intervijas ievadā teic mūziķis Andris Indāns, kura elektroniskās brīvformas mūzikas projekts GAS OF LATVIA klajā laidis albumu Swan Lake ar Marta Pujāta, Andra Žebera un Annas Fomas dzeju, pie tam ierakstos kopā ar Andri piedalījusies komponiste Anna Ķirse (balss, taustiņi) un Undīne Balode (čells).

Kā ierasts, arī šai albumā Andra mūzika lielākoties ir tumsnēja un padrūma, taču viņš pats uzskata, ka tieši tumsnējums un drūmums ir viņa mūzikas labākās īpašības. “Cilvēki, kuriem tīk gaiša un salda mūzika, droši vien mani neklausās, lai gan es pats savu mūziku uzskatu par diezgan gaišu,” pasmaida mūziķis.

Albuma Swan Lake vāciņu rotā vienradža kontūrā savienoti gaismas punkti un, kā atklāj Andris Indāns, tas esot īpašs stāsts:

Septembrī kopā ar vīdžejmeiteni Zani Zelmeni braucām uz Jumpravu koncertēt. Piedāvāju Zanei uztaisīt jaunā albuma vāciņu. Ilgi nebija jāgaida – braucot mājās, pamanījām, ka virs Jumpravas starp zvaigznēm un lidmašīnām planē “nezināmi lidojošie objekti”. Zane tos nofotografēja, un, savienojot šos punktus ar līnijām, izrādījās, ka tas ir vienradzis!

Vārdu salikums Swan Lake jeb “Gulbju ezers” raisa asociācijas ar pagājušā gadsimta 80. gadiem, kad mūžībā ar savādu regularitāti devās PSRS vadoņi un šais sēru dienās radio un televīzija pārraidīja Čaikovska leģendāro baletu. “Abuma nosaukums radās tad, kad tapa dziesma “12 brāļi” ar Marta Pujāta dzeju. Kad sāka veidoties albuma aprises, atcerējos šo brīnišķīgo, klasisko nosaukumu un likās, ka tas šeit labi piestāvēs.”

Albuma ievaddziesmas “Labdien, mans nezināmais draugs” teksta autors ir mūziķis pats un šīs rindas tapušas tālajos astoņdesmitajos gados, kad aizsaulē devies Leonīds Brežņevs - Andris tobrīd mācījies 2. klasē. “Biju pat aizmirsis, ka tādu sacerējumu esmu rakstījis! Zināju, ka laukos stāv manas skolas laika lietas, likās – varbūt atradīšu kādu to gadu dzejoli, bet atradu šo sacerējumu. Kad rakstīju dziesmu, Ukrainā risinājās karadarbība, un tēma likās aktuāla. Tagad tā ir paplašinājusies – tikpat labi tā vēstule varētu būt adresēta citplanētietim”

Pārējo albumā iekļauto dziesmu tekstu autori ir trīs – Anna Foma jeb Agnese Rutkēviča, Marts Pujāts un Andris Žebers:

Kad sāku rakstīt dziesmas un bija problēmas ar tekstiem, jo paša rakstītie īsti nepatika –, vienā  jaukā dienā laukos atradu Marta un Andra dzejas krājumus. Diena nebija ne pusē, kad lielākā daļa albuma dziesmu jau bija saliktas – melodijas bija uzrakstītas iepriekš un interesanti, ka dzejoļi tām derēja kā uzlieti!

Albums Swan Lake tapis kopš 2011. gada Gassound studijā Rīgā, kā arī izbraukuma sesijās “Medņu Rubeņu Pienotavā” un brīvdienu mājā "Susēja", kurā notiek kamermūzikas festivāls “Sansusī”.

Bez tuvības laukiem – nu nekādi! Arī Andra studija iekārtota tā, lai nejustos kā 21. gadsimta Rīgā:

Vēl vairāk šo sajūtu var panākt, izbraucot laukos – pa īstam dabūt tīru fonu, baltu lapu. Bērnību esmu pavadījis laukos, tur jūtos vislabāk, lai gan arī bez pilsētas nevaru. Arī koncerti laukos vienmēr ir īpaši. Un īpaši arī jūtamies mēs paši...

Ja kādreiz Andra Indāna grupā GAS OF LATVIA bija teju desmit ļaudis, tad tagad skaņu viņš lielākoties rada viens. “Jā, 90. gadu beigās radošo ideju īstenošanai man bija nepieciešami padsmit cilvēki,” atceras Andris. “Tad nopirku datoru un sapratu, ka principā viens pats varu visu izdarīt. Tagad strādāju ar elektroniskās mūzikas iekārtām - jaucu kopā dažādus skaņu avotus, meklējot ko interesantu. Starp citu, analogie sintezatori ir visai ezotēriski – skaņas ģenerējas pašas... Bet vispār esmu gan individuālists, gan komandas cilvēks, viss notiek pamīšus.”

Raidījumā izskan GAS OF LATVIA albuma Swan Lake skaņdarbi "Labdien, mans nezināmais draugs", "Uz noplukušas stacijas fona" un "Sniegavīrs".