2000.gadā dibinatā folkloras un seno cīņu kopa VILKAČI līdz šim klajā laidusi divus albumus - "Asinsvārdi" un "Ko, kundziņi", bet šogad tiem pievienojies arī trešais - Jāņu dziesmu disks "Jānis".

Kā sarunā atklāj VILKAČU dalībnieks Edgars Zilberts, iecere ieskaņot šo albumu radusies pagājušajos Jāņos, kad mūziķi atskārtuši, ka trūkst tieši vīriem dziedamu dziesmu:

Folklorā nospiedošais vairākums ir daiļā dzimuma pārstāves - no vairāk nekā 200 Latvijas folkloras kopām tikai piecas ir vīru kopas!

Sievām ir aplīgošanās dziesmas, vainadziņa siešanas dziesmas, buršanās dziesmas, rasā mazgāšanās dziesmas, siera siešanas un visas pārējās dziesmas un valda uzskats, ka vīriem ir tikai alus un tad vēl apdziedāšanas dziesmas...

Mēs vēlējāmies pierādīt, ka tik traki tomēr nav bijis un sameklējām dziesmas, ko vīri var likt pretim brīdī, kad sievas iet raganās vilkatēs - tikmēr vīri var dziedāt par aizsardzību pret skauģiem un burvjiem.

Albumā "Jānis" rodami trīspadsmit skaņdarbi - trīs instrumentālas kompozīcijas un desmit dziesmas, par kuru atlasi Edgars stāsta:

es devos uz folkloras krātuvi, sameklēju vairākas melodijas un uz katru VILKAČU mēģinājumu nesu sešas astoņas dziesmas, no kurām mani prasīgie kolēģi vairumu atzina par nederīgām...

Katrā reizē repertuārā tika paņemta labākajā gadījumā viena dziesma un tas nozīmē, ka mēs esam izvēlējušies tās , kas mūs visvairāk uzrunāja!

VILKAČI ir izvairījušies no postfolka žanrā bieži sastopamā vilinājuma izmantot eksotiskos instrumentus un viņu albumā skan tikai latviešu tautas instrumenti - dūdas, stabules, ģīga, kokles, bungas un dažādas perkusijas. Atteikšanās no iepriekš izmantotās vijoles un akordeona notikusi, jo VILKAČUS uzrunā vēsturiskais laika periods no 10.līdz 12.gadsimtam - tas ir brīdis, kad Latvijas kultūra un tradīcijas bija salīdzinoši tīras no citu tautu iespaidiem.

Tā kā saruna ar Edgaru un Jumi izskan Saulgriežu dienā, abi stāsta arī par pašu piekoptajām saulgriežu tradīcijām - tajās ir vieta gan ugunij, kas redzama uz VILKAČU Jāņu albuma vāka, un arī dziesmām!

Raidījumā izskan dziesmas no VILKAČU albuma "Jānis" - "Ozoliņi, ozoliņi", "Skaistu cirtu", "Melli zirgi" un "Īsa, īsa".