Pavisam drīz klāt būs tas priecīgais un reizē skumīgais brīdis, kad 1. septembrī uz skolām un augstskolām plūdīs Latvijas jaunā paaudze. Šis notikums apdziedāts ne vienā vien dziesmā – ar prieku un gandarījumu par iespēju mācīties, gūt zināšanas un pateicību skolotājiem, kas savā gudrībā dalās ar audzēkņiem.

1. septembrim par godu esmu atradusi kādu jauku ierakstu, kurā iemūžināts Medicīnas darbinieku nama vīru vokālais ansamblis, par kuru jau esmu stāstījusi saviem klausītājiem. Kolektīvs dibināts 1953. gadā, par tā dibinātāju un vadītāju kļuva mūziķis, diriģents un komponists Alberts Melbārdis, un brašie dziedoņi – Francis Sondors, Antons Škapars, Ādolfs Freibergs, Juris Ratnieks – un koncertmeistars Uldis Purvītis kļuva par ļoti aktīviem Latvijas mūzikas dzīves dalībniekiem.

Ratnieka vietā 1958. gadā jau minēts dziedātājs Tālivaldis Kravecs, un 1960. gadā jau bijis uzskaitīts 1500 Medicīnas darbinieku nama vīru vokālā ansambļa koncertu un tobrīd kvarteta repertuārā jau bija apmēram 250 dziesmu. To vidū latviešu un ārzemju tautasdziesmas, arī fragmentu no operām un oratorijām, bija izveidojusies sadarbība ar komponistiem Jāni Ozoliņu un šovakar jau pieminēto augusta jubilāru Oļģertu Grāvīti, tika atskaņojas Arvīda Žilinska, Viktora Sama un citu skaņražu melodijas, kā arī estrādes žanra darbi.

Medicīnas darbinieku nama vietā tagad slejas Dailes teātris, bet par dziedošo vīru kvartetu runājot – tas bija populārs ne tikai visā Latvijā, bet tālu aiz republikas robežām: 1955. gada decembrī kvartets piedalījās latviešu mākslas un literatūras dekādē Maskavā, 1957. gadā izcīnīja sudraba medaļu Vissavienības festivāla sacensībās. Sekoja uzstāšanās Tallinā, Ļeņingradā, Kauņā un Viļņā. Starp citu, tika domāts par kāda īsāka nosaukuma izvēli vīru četrotnei, kuras garais nosaukums – Medicīnas darbinieku nama vīru vokālais ansamblis – nebija viegli izrunājams.

Interesanti, ka vienīgais diplomētais medicīnas darbinieks komandā bija pianists Uldis Purvītis. No sākuma gan viņa dzīves gaitas bija īsti muzikālas. Jau astoņu gadu vecumā — 1938. gadā mazais rīdzinieks sāka mācīties klavierspēli, 1940. gadā iestājas konservatorijas talantīgo bērnu mūzikas vidusskolā, pēc kara mācās Jāzepa Medina mūzikas vidusskolā līdz 1949. gadam. Dažus gadus vēlāk Uldis Purvītis ieguvis dziedāšanas skolotāja kvalifikāciju pie Rīgas 3. vidusskolas organizētajā pedagoģiskās dziedāšanas klase. Gandrīz vienlaikus 1954. gadā absolvēta zobu tehniķu skola, un mācības tiek turpinātas Medicīnas institūta stomatoloģijas fakultātē.

Tātad – pianists un zobārsts Uldis Purvītis tūdaļ būs pie klavierēm arī šajā ierakstā, kurā dziedās Medicīnas darbinieku nama vīru vokālais kvartets tobrīd jau Jāzepa Lindberga vadībā. Un kā sveiciens 1. skolas dienā skan Aļņa Zaķa dzīvespriecīgā melodija Vecais zvans ar Kārļa Priedīša vārdiem 1972. gada ierakstā šovakar pirmoreiz .