Vai atceraties 1986. gadu, kad pirmajā Vissavienības jauno izpildītāju konkursā Jūrmala uzvarēja mūsu dziedātājs Igo – jā, veseli 30 gadi pagājuši kopš šī savulaik tik populārā konkursa dibināšanas un pēdējais šāds sarīkojums notika 1993. gadā. Pasākums parasti risinājās jūlijā, kaut gan pats pirmais konkurss Jūrmala sākās tūdaļ pēc Jāņiem, 1986. gada 25. jūnijā, un toreiz mūsu estrādes mākslu pārstāvēja veseli 3 dziedātāji – Santa Čaikovska, kas tagad pazīstama kā Santa Zapacka; grupas Tip Top solists Einārs Vītols un ansambļa Remix solists Rodrigo Fomins. Viņa uzvara togad bija spīdoša, Igo bija galvastiesu pārāks par citiem dalībniekiem, un to varu apgalvot droši, jo klausījos viņa priekšnesumu klātienē, Dzintaru koncertzālē.

Nākamajā, 1987. gadā Latviju Raimonda Paula dibinātajā jauno solistu konkursā pārstāvēja divi grupas Turaidas roze solisti – Olga Rajecka un Uģis Roze, kura dziedātā Imanta Kalniņa dziesma Muzikants tika atzīta par labāko konkursa oriģināldziesmu. Sākumā sacensībā dziedātājiem bija jāizpilda kāda jauna dziesma un padomju šlāgeris, pirmās kārtas labākie iekļuva finālā, kur pirmajos gados sacentās 12 dziedātāji no visas Padomju Savienības brālīgajām republikām.

Tā bija arī 1988. gadā, kad Latvija izvirzīja tikai vienu pārstāvi – Zigfrīdu Muktupāvelu, kurš palika 2. vietā. Jāatgādina arī, ka konkursā Jūrmala tika pasniegta galvenā balva jeb Grand Prix, un tālāk sekoja 1., 2 un 3. vieta, visi finālisti tika pasludināti par konkursa diplomandiem. Tika pasniegtas arī dažādas citas balvas – no Latvijas laikrakstiem Padomju Jaunatne un Jūrmala, no komjaunatnes CK un radio un televīzijas komitejas. Vissavienības televīzijas skatītāji varēja balsot par savu simpātiju, arī konkursu vērojošie žurnālisti pasniedza savu specbalvu, kuru pirmajā konkursā 1986. gadā saņēma Santa Zapacka.

4. konkurss Jūrmala ’89 tāpat notika Dzintaru koncertzālē, tajā piedalījās Igo brālis Ivo Fomins. Togad konkurss līdzīgi iepriekšējiem 2 gadiem notika jūlija 1. nedēļā, Ivo izcīnīja 3. vietu un ieguva skatītāju simpātiju balvu. Taču jau toreiz Jūrmalas pilsēta sāka iebilst, ka visus ienākumus no konkursa rīkošanas patur Maskavas Centrālā televīzija, kas arī gādāja par pasākuma tehnisko pusi, kamēr muzikālo nodrošināja Latvijas radio un TV estrādes un vieglās mūzikas orķestris. Jā, tolaik tāpat kā Eirovīzijā mūzika konkursā Jūrmala skanēja tikai un vienīgi dzīvajā priekšnesumā, spēlēja mūsu mūziķi, dziedāja Rīgas džeza kluba vokālais ansamblis. Par spīti Maskavas nostājai, ka pilsēta var gūt peļņu citā veidā, Jūrmalas vadība palika pie sava, un 1990. gadā maskavieši konkursa norisi pārcēla uz citu piejūras pilsētu – Jaltu, dodot konkursam nosaukumu Jūrmala – Jalta ’90. Turp tad arī devās abi 1990. gada Latvijas pārstāvji, viens no viņiem bija ansambļu Corpus, Saime, Eolika un Vecās mājas solists Andris Smetanko, kurš konkursā nonāca pēc Borisa Rezņika ieteikuma un nomainīja uzvārdu, proti, kļuva par Riekstiņu, lai izklausītos latviskāks. Otrs Latvijas sūtnis Jaltā bija staltais, tumšmatainais dziedātājs Māris Repšs.  Repšs iepriekš bija dziedātājs ansamblī Proventus, tad Rīgas koncertapvienībā. Jau Proventus laikā Repšs bija sadraudzējies ar komponistu Ēriku Ceļdomu, kura dziesmas viņš arī dziedāja Jaltā. No konkursa, kas notika augustā, Andris Riekstiņš atgriezās ar dalībnieka diplomu, bet Māris Repšs kļuva par 7. vietas laureātu. Žūrijā toreiz sēdējusi arī dziedātāja Laima Vaikule, kas kļuva par konkursa Jūrmala patronesi 1993. gadā.

Jā, 1991. gadā konkurss nenotika, tā tradīcija turpinājās Jaltā, zaudējot jebkādu saikni ar Latviju, bet 1992. gadā atkal Jūrmalā, taču jau Lielupes tenisa centrā tika sarīkots šoreiz jau starptautisks dziedātāju konkurss ar to pašu nosaukumu Jūrmala. No 21. līdz 25. jūlijam par galveno balvu – 10 tūkstoš ASV dolāru – cīnījās dalībnieki Vācijas, Itālijas, Beļģijas, Austrijas, Zviedrijas un arī vairākām bijušajām PSRS republikām. Par uzvarētāju togad kļuva mūsu kaimiņiene – Arina no Lietuvas, bet mūsu Māris Vītols, toreizējais ansambļa Neptūns solists, ierindojās 2. vietā, kas solīja 6000 dolāru prēmiju.

Pats pēdējais konkurss Jūrmala notika 1993. gadā turpat Lielupē no 22. līdz 25. jūlijam. Latviju konkursā pārstāvēja veseli 4 dziedoņi, bet Krieviju seši. Pa vienam konkursantam bija no Lielbritānijas, Polijas, Īrijas, Bulgārijas, Brazīlijas, Lietuvas un Ukrainas. Jā, kas tad bija šie četri, kas zem Latvijas karoga cīnījās pēdējā konkursā Jūrmala? Tie bija grupu Corpus, Doktors Fausts un Deserts solists Ēriks Budēvics, kas tagad dzied duetā Hameleoni; ansambļa Odis solists Arnis Mednis; Alex no Opus Pro, kurš arīdzan joprojām dzied, un man nezināmais Frenks Ednaks. Mums visiem par prieku 10 tūkstoši togad palika Latvijā, tos piešķīra Arnim Mednim.

Vēlāk ar nosaukumu Jūrmala rīkots pianistu konkurss, kamēr jauno dziedātāju televīzijas konkursa tradīciju pārņēma bēdīgi slavenais Jaunais vilnis. Tāda bija pirms 30 gadiem dibinātā konkursa Jūrmala tradīcija, un stāsta ilustrācijai lai skan 1990. gada konkursanta Māra Repša balss. Kā jau minēju, Māris dziedāja Adriana Kukuvasa vadītajā ansamblī Proventus, un ne tikai dziedāja, bet arī sacerēja dziesmas. Pašlaik Repšs dzīvo Francijā un dzied tikai retumis, bet nu atskats uz 1985. gadu – skanēs Edija Gņedovska sacerētā dziesma Puķes dēļ ar Imanta Ziedoņa dzeju, un šo ierakstu studijā Melodija tapušo skaņdarbu šovakar dzirdēsiet pirmoreiz.