Dziedātājas Aijas Kukules vārdu uz populārās mūzikas koncertu afišām jau sen vairs neredzam, toties ir visas iespējas pārcilāt viņas apjomīgo ieskaņojumu arhīvu Latvijas radio fonotēkā un arī atcerēties, ka jau 1976. gadā par Aiju Kukuli runāja visa lielā Padomju Savienība.

Padomju dziesmas Jauno izpildītāju Vissavienības konkursā Maskavā Aija kļuva par laureāti, izpildot Raimonda Paula dziesmas, un jau tobrīd, vēl kā Rēzeknes mūzikas vidusskolas audzēkne Kukule jau bija Filharmonijas soliste, dziedāja Paula vadītajā ansamblī Modo. Savukārt 1979. gadā toreizējā konservatorijas kordiriģēšanas fakultātēs studente sāka solistes darbu jau Latvijas radio un TV vieglās un estrādes mūzikas orķestrī. Pati dziedātāja savulaik izteikusies, ka cītīgi izvairījusies no padomju repertuāra dziedāšanas – saslimusi vai bijusi ļoti aizņemta, taču tas laikam attiecās uz patriotisko dziesmu izpildījumu. Dažu labu padomju autoru skaņdarbu Kukule tomēr iemūžinājusi, un tas noticis viņas radio solistes darba pirmajā posmā – 70. un 80. gadu mijā, taču, gods kam gods, sliktu dziesmu šo ierakstu vidū nav.

Arī tūdaļ skanošā kompozīcija PSRS bija labi pazīstama, jo šo Dāvida Tuhmanova dziesmu ar Leonīda Derbeņova dzeju dziedāja populārais Valērijs Ļeontjevs. Tobrīd viņš sadarbojās ar Raimondu Paulu, iespējams, tādējādi šīs dziesmas notis atceļoja uz Latviju, un 1980. gadā tapa dziesmas Tur septembrī ieraksts ar Ziedoņa Purva latviskotajiem vārdiem. Starp citu, dzejnieks Leonīds Derbeņovs savas dzīves laikā bija ļoti iecienīts vārdu autors, veidoja arī atdzejojumus no svešvalodām, un visas lielākās padomju estrādes zvaigznes, sākot ar Allu Pugačovu un Ļevu Ļeščenko līdz Filipam Kirkorovam ir izpildījuši dziesmas ar Derbeņova dzeju. Šoreiz dziesmas nosaukums krievu valodā ir identisks latviskajam Tur septembrī. Un šis nav stāsts tikai pat vienu gadalaiku, bet gan cilvēciskajām attiecībām – to šovakar dzirdēsiet Aijas Kukules priekšnesumā.