Jau pirms 2 nedēļām pieminēju Ogres kultūras nama ansambļa Metronoms vārdu – šo kolektīvu, kas sākumā tika apzīmēts ar nosaukumu „orķestris” 1958. gadā izveidoja un 20 gadus vadīja Voldemārs Putniņš. Taču šoreiz stāsts nevis par pašu Metronomu, bet gan vienu no tā daudzajām solistēm – izrādās, 70. gadu sākumā īsu laiciņu Metronomā dziedājusi arī vēlākā Operas teātra primadonna Elga Brahmane. Tā kā dziedātājai 10. februārī svinama apaļā 70. jubileja, tad šoreiz īss stāstījums par viņas gaitām.

Elga Brahmane dzimusi 1946. gada 10. februārī ģimenē, kurā valdīja mūzikas un vārda mākslas mīlestības gars. Vectēvs spēlēja ģitāru, tēvs - mandolīnu, māte - klavieres. Meitene mācījās Rīgas 49. vidusskolā, apmeklēja nodarbības bērnu baleta pulciņā, taču tad radās aizraušanās ar sporta vingrošanu. Kad ārsti aizliedza šos treniņus, Elga sāka mācīties daiļslidošanu, apmeklēja nodarbības Rīgas Pionieru pils leļļu teātrī. Interesanti, ka nākamā dziedātāja mācījusies klasē ar matemātikas un fizikas novirzienu un ģimenē klusībā cerēja, ka no Brahmanes iznāks zinātniece vai juriste. Taču paralēli Elga sāka mācīties dziedāt un pēc vidusskolas bija tikai viena doma – uz konservatoriju. Vispirms gan sekoja darba gaitas Rīgas ķīmiski farmaceitiskajā rūpnīca par sekretāri mašīnrakstītāju, paralēli Elga Brahmane kļuva par solisti jau minētajā Ogres kultūras nama orķestrī Metronoms, kur viņa dziedāja dažus gadus, līdz izturēja konkursu Latvijas PSR Valsts akadēmiskajā kori. Tas viss vienlaikus ar mācībām vokālistu sagatavošanas kursos, līdz piepildījās sapnis – iestāties konservatorijas vokālajā nodaļā. Tolaik Brahmane dziedāja ārkārtīgi daudz - augstskolas mācību korī un kamerkorī Ave sol. Viņa piedalījusies vairākos vokālistu konkursos, līdz jau studiju gados sāka dziedāt toreizējā Latvijas PSR operas un baleta teātrī, nepametot novārtā arī estrādi. Brahmane 80. gadu sākumā atzinās, ka sirdij tuvākās viņai ir Ulda Stabulnieka, Raimonda Paula un Imanta Kalniņa melodijas, taču Radio šādu ieskaņojumu nav. Vien opermūzika, kur Brahmane iestudējusi vairākus desmitus lomu, viņa bija Rozīna Seviļas bārddzinī, Lučija operā Lucia di Lammermoor, Džilda Verdi operā Rigoleto. Brahmane rīkojusi arī solokoncertus, kuros dziedāja kamermūziku, un pat izpelnījās pārmetumus par savu daudzpusību.

Diemžēl no operas skatuves Elga Brahmane aizgāja ļoti agri, pat nesasniedzot 50 gadu vecumu, turpināja strādāt kā vokālā pedagoģe Operas korī, izglītības iestādēs. Un sveicot dziedātāju 70. jubilejā, kas svinama 10. februārī, atskatīsimies 35 gadus tālā pagātnē, kad, aizvadot 1979. gadu, Latvijas Televīzijā tika parādīts apjomīga Raimonda Paula un Leona Brieža jaunāko dziesmu cikla iestudējums. Tajā piedalījās Mūžīgais unisons, dziedošie aktieri Edgars Liepiņš un Mārtiņš Vērdiņš, dziedātājs Žoržs Siksna un citi, filmēšanas notikusi Jaunpils pilī, un cikla kopējais nosaukums bija Bez mīlestības nevaru nekā. Dziesmiņu Klausies, puisīt, precēsimies, toreiz nodziedāja Elga Brahmane, un dziesmas Televīzijas ieraksta skaņu celiņu piedāvāju noklausīties šovakar.