Ir labi zināms, ka padomju gados Latvijas bagātākie kolhozi spēkos mērojās ne tikai ar pārpildītiem piecgades plāniem, bet arī labākajiem vokāli instrumentālajiem ansambļiem.

Sava atsevišķa sacensība bija tiem kolektīviem, kas darbojās zvejnieku kolhozos, un Liepājas zvejnieku kolhoza Boļševiks kultūras namā 1971. gadā tika sarīkots pirmais starprepublikāniskais zvejnieku kolhozu estrādes mūzikas festivāls Jūras pērle. Festivāls notika līdz 1988. gadam, un, piemēram, pēc skaita otrajā 1972. gada festivālā Jūras pērle piedalījās orķestri un ansambļi no Rojas, Rīgas, Salacgrīvas, Zvejniekciema, Liepājas, kā arī no Igaunijas PSR. Toreiz galveno balvu izcīnīja Rīgas zvejnieku kolhoza 9. Maijs estrādes orķestrim ar vadītāju Venti Sēli.

Turpmāk festivāls tika rīkots ik pa 2 gadiem, 1974. gadā par žūrijas komisijas priekšsēdētāju tika iecelts Latvijas radio estrādes orķestra mākslinieciskais vadītājs Alnis Zaķis. 1976. gada Jūras pērlē ar īpašu vērību tika uzlūkots jaunais Zvejnieku kolhoza 9. maijs ansamblis Ceļavējš, kas darbojās Vecmīlgrāvī Gunāra Freidenfelda vadībā. Taču drīz vien jaunais komponists pārcēlās uz Ādažiem, lai tur vadītu vietējā kolhoza grupu.

Dalībnieku vidū Jūras pērlē bija arī Carnikavas zvejnieku kolhoza ansamblis Sono, kas darbojās Jāņa Sildega vadībā. Grupā dziedāja Ēriks Kamarūts, Linards Avots un Māra Krievkalne, dziedātāja, kas savas profesionālās gaitas sāka Latvijas radio sieviešu ārštata vokālajā ansamblī, tās turpinot arī Lapmežciema grupā Selga. Ej nu zini, vai radio, vai kādā festivālā Jūras pērle izpazinās dziedātāja Māra Krievkalne un komponists Gunārs Freidenfelds, un 1983. gadā viņi apvienojās dziesmas ierakstā. Latvijas radio studijā togad ieskaņota Freidenfelda dziesma Iemācies smieties ar saules smiekliem ar Skaidrītes Kaldupes dzeju.