Nenogurdināmais komponists Jānis Lūsēns sagatavojis atkal jaunu programmu, šoreiz tā būs instrumentāla mūzika ar devīzi - AIZ… Mūzika vēlā vakarā. Un savu slavas ceļu mūsu populārajā mūzikā Lūsēns sāka tieši kā instrumentālu skaņdarbu autors – 1980. gadā klajā nāca Lūsēna sacerējumu skaņuplate Disco Alliance, tapusi kopā ar ansambli Zodiac, kura sastāvā muzicēja Jāņa konservatorijas biedri.

Albums guva milzīgus panākumus, plati izdeva sociālisma valstīs, Somijā un pēc nostāstiem tās tirāža sasniegusi 22 miljonus. Mazāk veiksmīgs bija otrais Zodiac albums Music In Universe jeb Mūzika izplatījumā, kur arī skanēja tikai un vienīgi instrumentālā mūzika. 1989. gadā jau ar nākamo Zodiaka sastāvu klajā nāca trešā Lūsēna instrumentālo kompozīciju skaņuplate In memoriam, veltījums Latvijas skaistākajā, vietām, tostarp Moricsalai, Rundālei, Zilajam kalnam…

Šī aizraušanās ar instrumentālajām kompozīcijām saistīta ar komponista vājību pret arvien jauniem instrumentiem. Varētu teikt, ka Jānis Lūsēns tos kolekcionē, un nesen savam krājumam viņš pievienojis latviešu klavierbūvētāja Dāvida Kļaviņa radīto instrumentu Una Chorda. Tas tad arī būs jaunās programmas centrā, taču, iespējams, ieceres tapšana ir vēl senāka.

2015. gadā komponists Jānis Lūsēns savam dēlam, arī Jānim centās sagatavot īpašu kāzu dāvanu un nolēma uzdāvināt mūziku – jaunradīta trio priekšnesumu baznīcā, atskaņojot populāras latviešu komponistu dziesmas. Šajā trio Grey Velvet apvienojās trīs instrumentālisti – flautiste Evija Mundeciema, čelliste Arta Tarasova un džeza ģitārists Rihards Goba. Viņi atdzīvināja Imanta Kalniņa, Mārtiņa Brauna, Zigmara Liepiņa, un arī paša Jāņa Lūsēna dziesmas jaunās versijās. Kad kāzas bija nosvinētas un saņemtas labas atsauksmes, jaunie mūziķi nolēma šo programmu iedzīvināt albumā. Evija Mundeciema būs mūziķu vidū arī jaunajā Lūsēna koncertprogrammā AIZ … Mūzika vēlā vakarā, kas skanēs Latvijas skaistākajās baznīcās. Komponists jau gadiem ilgi ik vakaru sēžas pie klavierēm, un tā Lūsēnam ir atslodze no ikdienas darbiem. Tad arī dzimst jaunas melodijas, to centrā, protams, būs Dāvida Kļaviņa radītās unikālās klavieres Una Corda, bet skanēs arī perkusijas, zvaniņi, čells, flauta un citi pūšaminstrumenti, komponista dēla spēlētās ģitāras, Un sākot ar 4. augusta koncertu Krimuldas baznīcā, šo programmu būs iespējams klausīties arī Vecpiebalgas, Jelgavas, Kuldīgas un Rīgas baznīcās.

Starp citu, nesen Zodiaka instrumentālās melodijas Lūsēns nesen atdzīvināja koncertā kopā ar vijolnieku Raimondu Ozolu, bet šovakar lai skan kāds senāks skaņdarbs – Sudraba sapnis no Zodiaka 1982. gada albums Mūzika izplatījumā.