Ja nu Valda Rundzāna vārds jums būs svešs, tad noteikti atcerēsieties Daugavpils grupu Elpa, kas ar savu neparasto muzicēšanu ienesa svaigu elpu Latvijas 80. gadu rokmūzikā – šogad grupa svinēs savas pastāvēšanas 35. jubileju, kamēr ansambļa dibinātājam Valdim Rundzānam apaļā 60. jubileja svinama 23. februārī.

Valdis gan pirms trim mēnešiem salauzis kāju, tātad dejotājs savā ballītē nebūs, bet pirms 10 gadiem, par godu apaļiem 50, Rundzāns sarīkoja pasākumu ne pa jokam – Daugavpils novada kultūras namā notika koncerts Basa sirds, pārskatot būtiskākos Valda mūziķa darbības pieturas punktus.

Valdis Rundzāns beidzis Daugavpils mūzikas vidusskolas kontrabasa klasi, paralēli mācībām viņš jau 14 gadu vecumā sāka spēlēt džezu Ķīmiķu kultūras nama džeza orķestrī. Tad sākās rokmūzikas periods, Valdis bija basģitārists vietējos Daugavpils ansambļos Dias un Discus, kas darbojās Aleksandra Rudzja vadībā, un galvenais Rundzāna iedvesmas avots tolaik bija mūzika, ko spēlēja bītli, krīdensi, cepeļi, Deep Purple, ballēm tika kopētas arī Uriah Heep un Slade dziesmas. Mūzikas vidusskolas pedagogi nebija sajūsmā par sava skolēna uzvedību, taču rokmūzikā īstenojās Valda brīvības alkas.

Sekoja dienesta gadi Igaunijā, Rakverē, kur darbojās ārštata orķestris ar dalībniekiem no visas Savienības, tad arī Rundzāns sāka komponēt pats. Mūziķis aizrāvās ar džezroku, iepatikās meklēt dažādus interesantus akordus un harmonijas, un, 1980. gadā demobilizējies, Valdis kopā ar ansambļa Discus mūziķiem Daugavpilī jau iestudēja savus pirmos skaņdarbus.

1982. gadā Rundzāns izveidoja pats savu ansambli Celtnieku kultūras pilī un šai grupā taustiņinstrumentus jau spēlēja Jānis Logins, vēlākais grupas Elpa dalībnieks un galvenais solists. Pirmās ugunskristības kolektīvs ar sešām Rundzāna dziesmām piedzīvoja festivālā Ogrē, kurp devās jau ar Elpas vārdu. Nosaukumu grupai izdomāja pats Rundzāns, mūziķis daudz lasīja Ojāra Vācieša dzeju, Vācietim bija krājums ar šādu nosaukumu. Ansamblis vairākkārt mainījis savus saimniekus, taču ne mūzikas stilu, kurā Rundzāns un Logins bija domubiedri – grupas Elpa repertuāru veidoja nopietnas, saturīgas, interesanti aranžētas oriģināldziesmas, apjomīgi dziesmu cikli, bet tikai daļa mūzikas saglabājusies ieskaņojumos.

Par pirmo grupas Elpa Vislatvijas grāvēju kļuva Valda Rundzāna dziesma Ezers ar Ārijas Elksnes dzeju. 1986. gadā Elpa tika atzīta par Mikrofona aptaujas labākajiem debitantiem, un no tā laika mūsu populārās mūzikas klasikas sarakstā stabili ierindojusies arī Jāņa Logina radītā Senā dziesma, drosmīgs darbs tam laikam. Kaut gan speciālisti un kritiķi vienbalsīgi sajūsminājās par daugavpiliešu neparastajām, dziļajām un gudrajām dziesmām, Elpa savas pastāvēšanas laikā tā arī netika pie balvām un  godalgām, arī pie savas skaņuplates nē, un joprojām tās 80. gadu ieraksti nav izdoti albumā. 

Daļēji arī Valda Rundzāna vadītā grupa Elpa pievienojās dziesmotās Atmodas karognesējiem ar savu patriotisko nostāju, taču jaunie komerciālie apstākļi 90. gados nebija šādas neparastas un oriģinālas mūzikas pusē. Rundzāns centās izdzīvot tirgus ekonomikā, 1991. gadā nodibināja savu SIA Elpa Studio, lai caur komerciju atrastu līdzekļus mūzikai. 1992. gadā Daugavpilī, kino Austra tika nosvinēta grupas Elpas desmit gadu jubileju, mūziķi nospēlēja savus vecos skaņdarbus.

Likās, ka ar Jāņa Logina aiziešanu no dzīves Elpas karjerai tiek pielikts punkts, taču Valdis Rundzāns nepadevās. Aranžēja savu dziesmu ciklu Gaismiņa, pirms desmit gadiem uz savu jubileju sapulcēja vecos Elpas mūziķus. Viņš pats joprojām ir aktīvs mūzikā – spēlē basģitāru grupās Laimas muzikanti un Dabasu Durovys, sacer jaunas dziesmas, ir dalībnieks Daugavpils profesionālajā pūtēju orķestrī, kaļ nākotnes plānus. 2015. gadā kļūt par grupas Elpa dziedātāju piekrita Atis Ieviņš – katru gadu Daugavpils leģendārais ansamblis uzstājas Pilsētas svētkos, notikuši koncerti arī citur, un gan jau šovasar par Elpas 35 un Valda Rundzāna 60 gadiem dzirdēsim ne vienreiz vien. Valdi 23. februārī gaidāmajā 60. jubilejā šovakar sveiksim ar Rundzāna dziesmu Klusēšana ar Arvīda Skalbes dzeju no 1988. gada cikla Daugavas valoda grupas Elpa un Jāņa Logina priekšnesumā.