Nākamgad svinēsim komponista un pianista Edmunda Goldšteina 90. jubileju – Liepājā dzimušais skaņradis pasaulē nācis strādnieku ģimenē, viņa senči bija poļi un lietuvieši, līdz ar to Edmunda pirmā valoda bija poļu. Agri ķēries pie klavierspēles, jau desmit gadu vecumā puika uzstājās skolas sarīkojumā, bet 13 gadu vecumā iestājās tolaik jaundibinātajā apdāvināto bērnu klasē pie Latvijas konservatorijas. 1943. gadā Goldšteins nonāca Jāzepa Vītola kompozīcijas teorijas nodaļā, taču viņa pamata specialitāte bija klavierspēle.

Kopumā izglītības ceļš Edmundam Goldšteinam bija daudzveidīgs – viņš klausījās skaņuplates ar džeza mūziku, mācījās atdarināt šos spēles paņēmienus, spēlēja krogos un deju vietās, kā arī mācījās Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolā. Goldšteina otrreizējās augstskolas gaitas noritēja no 1948. līdz 1953. gadam, studējot pie Ādolfa Skultes. Turpmākajās divās desmitgadēs Goldšteina saskare ar latviešu estrādi bija praktiska gan kā pianistam, gan komponistam. Viņš spēlējis klavieres Egila Švarca pie radio izveidotajā simfodžeza orķestrī, un, kad radio sarīkoja jauno estrādes dziesmu konkursu, ar savu Dziesmu zemei izcīnīja pirmo vietu. To iedziedāja Zigfrīds Račinš un Māra Krievkalne, kura turpmāk sauca Goldšteinu par savu komponistu. Jau pirms tam Edgars Zveja bija iedziedājis dziesmu Ceriņi zied, Valentīna Butāne – dziesmu Lidojums. Edmunds Goldšteins sacerējis arī tādus labi pazīstamus estrādes grāvējus kā Baltās madaras, Deviņvīru spēks, Neļķu ugunīs, Silazvans, Ripo tvaika bānītis un citus. Līdz ar Māru Krievkalni biežs Goldšteina dziesmu iemūžinātājs bija arī Andrejs Lihtenbergs – lieliskais, pievilcīgais dziedonis, kas nepazina notis un dziesmas mācījās pēc dzirdes.

Edmunda Goldšteina 4 estrādes dziesmiņas 1978. gadā tika izdotas mazajā skaņuplatē, to vidū bija melodijas Māsa Gauja, Brūklenītes, Sniegogas un arī šī – Par tevi dzied naktī apmātas zvaigznes ar Egila Plauža dzeju, tā vismaz norādīts uz skaņuplates, kamēr mūsu skaņu arhīvā skaņdarbam reģistrēta Vitas Vīksnas dzeja. Kā bijis patiesībā, nav kam pajautāt, jo Edmunds Goldšteins mūžībā aizgāja 2008. gadā. Un nu lai skan viņa brīnišķīgais, rudenīgi smeldzīgais skaņdarbs izcilā baritona Andreja Lihtenberga 1975. gada ieskaņojumā pirmoreiz.