Ievas Siguldā jau sen noziedējušas, bet droši vien šajā skaistajā pilsētā netrūkst rožu un citu puķu, ar kuru priecēt viesus, tuvus un tālus. Šogad gan vairs nenotiek Siguldas blūza festivāls, taču savā vietā kopš 1993. gada ir Siguldas opermūzikas svētki, kas šīs nedēļas nogalē notiks no 29. līdz 31. jūlijam un to rīkotājs visus šos gadus bijis ķirurgs Dainis Kalns. Smagajā organizatoriskajā darbā viņu atbalsta visa ģimene, vispirms jau dzīvesbiedre, izcilā aktrise Lolita Cauka, un arī muzikālie domubiedri, jo ceļš pie operas virsotnēm nav viegls, mākslinieki pacietīgi uz Siguldu jāvilina vairāku gadu garumā.

Sevišķi Dainis Kalns lepojas ar Maija Kovaļevskas talanta atklāšanu, to pirmoreiz parādot visā spožumā tieši Siguldas opermūzikas svētkos. Šogad galvenā zvaigzne Siguldas opermūzikas svētku Gala koncertā 31. jūlijā būs mūsu pašu operdīva Marina Rebeka, un dienu iepriekš, 30. jūlijā notiks Džuzepes Verdi operas Masku balle izrāde. Siguldas opermūzikas svētku pirmais koncerts gaidāms 29. jūlijā, un, domājot par Siguldu, uzgāju kādu līdz šim nedzirdētu ieskaņojumu, proti, dziesmu Turaidas roze. To tūdaļ jums atskaņos latviešu bards no Zviedrijas, Pāvils Johansons, dzejnieks un mūziķis, par kuru izdzirdām vien Atmodas laikā, kad viņa dziesmas piedalījās Latvijas radio populārā raidījuma Mikrofons aptaujā.

Pāvils Johansons dzimis 1947. gada 18. oktobrī Stokholmā latviešu kultūrtradīcijām bagātā ģimenē. Viņa māte bija dzejniece Veronika Strēlerte, tēvs - dzejnieks, esejists un kultūrvēsturnieks Andrejs Johansons. Dzejas un mūzikas talantiem apveltītais Pāvils Johansons iesaistījās Zviedrijas jauniešu ansambļos Pagraba kratītāji un Saules brāļi, par kuriem diez vai būsiet dzirdējuši. Šīs arī bija tādas pagaidu pieturvietas mākslinieka daiļradē, līdz kamēr Johansons sāka darboties Stokholmas jauniešu vokāli instrumentālajā ansamblī Dundurs.

Tas tapis 60. un 70. gadu mijā, un grupā muzicēja 3 Zālīši – Jānis, viņa sieva Brita un māsa Ieva, kā arī Pāvils Johansons un Juris Kronbergs, kas vēlāk kļuva par atzītu dzejnieku. Ansamblis Dundurs bija samērā populārs trimdas aprindās, sniedza koncertus un izdeva 3 skaņuplates, no kurām pēdējā, Zilais karuselis iznāca 70. gadu vidū. Plati klajā laidusi Aleksandra Kancāna firma Latvian Music Zviedrijā, no tās tad arī nāk šī dziesma Turaidas roze, kas pieteikta kā ziņģe un mūzikas autors ir nezināms. To Pāvila Johansona un grupas Dundurs priekšnesumā šovakar dzirdēsiet pirmoreiz.

.