Februāra jubilāru vidū jāmin ne tikai dzejniecei Māra Zālīte, bet arī dzejniece Mirdza Ķempe, kuras 110. jubileja tika pieminēta 9. februārī, bet dienu vēlāk teātra aprindas sumināja izcilās aktrises Elzas Radziņas 100. gadskārtu. Diemžēl no viņas muzikālās daiļrades iemūžināta vien Ances romance filmā Klāvs Mārtiņa dēls, un Radziņa bija arī lieliska Muškātnes loma atveidotāja izrādē Lilioms ar Imanta Kalniņa dziesmu priekšnesumu.

Jā, Radziņa un viņas vienaudži skolojās laikā, kad dziedāšana bija obligāta ikviena aktiera prasme, protams, vienam tā padevās labāk, citam ne tik spilgti. Un diemžēl pavisam nedaudzos ierakstos iemūžināta aktiera Tālivalža Āboliņa vokālā meistarība – aktierim 11. februārī būtu 85. jubileja – pirms pieciem gadiem Teātra muzejā tika rīkota viņa daiļrades atcere vēl ar Āboliņa dzīves biedres Veras Singajevskas atmiņu stāstījumiem. Tagad par jau 1991. gada 18. maijā mirušā izcilā aktiera talantu atgādina viņa dēls – tikpat lieliskais aktieris Gundars Āboliņš, kura brālis Māris beidza mūzikas skolu un kļuva par skaņu režisoru Latvijas televīzijā, un tēva muzikālās dotības mantojuši abi dēli. Savulaik, 80. gadu sākumā Āboliņu ģimene kopā ar komponisti Elgu Igenbergu apceļoja Latviju ar dziesmuspēli Vecā Stendera ziņģu lustes, bet jau 60. gados Singajevska uzsāka bērnības svētku rīkošanu Latvijā, kur arīdzan regulāri uzstājās Tālivaldis Āboliņš.

Viņš dzimis Rīgā, 1932. gada 11. februārī, taču iesākumā izraudzījās sev vīrišķīgu nodarbošanos un iestājās Rīgas industriālajā politehnikumā, tad Latvijas universitātē, lai kļūtu par inženieri. Taču Tālivaldis skolas gados bija apmeklējis Rīgas Pionieru pilī izveidoto dramatisko pulciņu, kur uzteica viņa aktiera dotumus. Jauneklis nolēma izmēģināt spēkus aktiermākslā un devās kārtot iestājeksāmenus Maskavas Vissavienības valsts kinematogrāfijas institūtā. Āboliņš nolēma: ja izturēs konkursu un tiks uzņemts, tad ir vērts mainīt savu dzīvi un tiešām kļūs par aktieri. Patiešām, brīnums notika. Tālivaldis sāka mācīties Maskavā un 1955. gadā jaunais aktieris atgriezās Rīgā ar diplomu kabatā. Pēc tam, kad kādā priekšnesumā Mākslas darbinieku namā Āboliņa talantu novērtēja toreizējais Jaunatnes teātra direktors Rolovs, Tālivaldis atrada savu pirmo un vienīgo darba vietu mūža garumā – no 1955. līdz 1991. gadam viņš strādāja Rīgas Jaunatnes teātrī.

Pirmā bija neliela lomiņa bija Mihalkova lugā Smiekli un asaras, bet pirmā lielā loma – Antiņš Raiņa Zelta zirgā, kas ne katram aktierim padodas. Āboliņš savā tēlojumā apvienoja liriku un vīrišķību, radot lielisku varoni. Šis bija pusaudžu un zēnu lomu laiks – to vidū bija arī Emīls izrādē Emīls un Berlīnes zēni, mazais Lūrihs Vārnu ielas republikā, Štefans izrādē Nulle uzvedībā, Paulis Indrānes Lazdu laipā, Varis Maijā un Paijā – Āboliņš drīz vien kļuva par vadošo aktieri Jaunatnes teātrī. Ar laiku zēnus aizstāja jau cita vecuma tēli, piemēram, Mintauts Raiņa lugā Indulis un Ārija. Daudz bijis arī raksturlomu, piemēram, lielais smējējs un izēdājs Jērs Maigums uzvedumā Leģenda par Pūcesspieģeli. Komiķa talants un temperaments uzplauka Karlo Goci Zaļajā putniņā, kurā aktieris atveidoja spilgto un impozanto Brigellu.

Jau 1965. gadā Āboliņš ieguva Nopelniem bagātā skatuves mākslinieka titulu. Viņš piedalījās dzīvesbiedres, aktrises Veras Singajevskas rīkotajos bērnības svētkos, darbojās kā režisors. Tie, kas neapmeklēja teātri, noteikti pazina Āboliņa balsi, pateicoties aktiera līdzdalībai dažādos radioiestudējumos. Tālivalža Āboliņa lielā mīlestība bija arī dzejas priekšnesumi, viņš gatavoja individuālas dzejas programmas ar Imanta Ziedoņa, Linarda Laicena, Raiņa dzeju, aktiera sniegums iemūžināts arī vairākās Rīgas kinostudijas filmās.

Tātad – 11. februārī pieminējām aktiera Tālivalža Āboliņa 85. jubileju, un šad tad viņa balsi būsiet dzirdējuši arī dziesmuspēles Zaļā pļavā varoņa Štetevica dziedājumā. Taču Latvijas radio skaņu arhīvā man izdevās atrast minētā varoņa Brigellas jautro dziesmiņu no lieliskā Karlo Goci lugas Zaļais putniņš 1970. gada iestudējuma Jaunatnes teātrī, kam mūziku sacerēja komponists Romualds Grīnblats.