Pagājušā gadsimta 80. gados dziedātāja Ira Krauja-Duduma kopā ar grupām „Modo”, „Inversija” un „Tukums” 3 koncertēdama ir apceļojusi vai visu Latviju, un viņas koncertceļojums turpinās, pašlaik ar grupu „Kraujas Band”. Iras repertuārs ir ļoti plašs, būtībā viņa var nodziedāt gandrīz visu populārās mūzikas zelta repertuāru. Citā rakursā Ira ar to saskaras ikdienā, Mārupes kultūras nama direktores darbā, un 28. jūnijā pieņems apsveikumus 55. dzimšanas dienā.

Atšķirībā no dažiem no populārajiem laikabiedriem uz Iru Krauju garāmgājēji neatskatās un pēdējos gados par viņu rakstīts tikai Dziedošo ģimeņu šova sakarā. Arī tādēļ, ka mammas muzikālo talantu mantojusi meita Rūta Dūduma, tiesa, mūziķis bijis viņas tēvs Alnis, ar kuru Ira kopā muzicēja grupā „Tukums 3”.

Dziedātāja pati gan sevi sauc par dabas bērnu, taču muzikālās tradīcijas bija jau ģimenē. 7. klasē Ira iestājās ģitāristu pulciņā, tad skolā izveidoja vokāli instrumentālo ansambli „Sienāzīši”, kurā meitene spēlēja solo ģitāru. Grupa uzstājās ne tikai skolas ballēs, bet arī kāzās. Tolaik Ira nevarēja izlemt – kļūt par sporta vai mūzikas skolotāju. Iznāca apvienot abus, jo beigās iestājās kultūras darbinieku tehnikumā, kur arī bija liela loma mūzikai. Krauja piedalījās tolaik populārajā komjauniešu dziesmu festivālā „Jaunības balss”, kur tika ievērota, un 80. gadu sākumā par jauno dziedātāju ieinteresējās ansambļa „Modo” vadītājs Zigmars Liepiņš. Solistes vieta atradās Irai, kas dziedāja Mirdzas Zīveres repertuāru, kamēr dziedātāja baudīja dekrēta atvaļinājumu. Kad grupa mainīja sastāvu un augšāmcēlās jau kā „Opus”, īpaši Kraujas balsij Liepiņš sacerēja dziesmu „Tā es mīlu”. Tā kļuva ļoti populāra, par to balsoja laikraksta „Padomju jaunatne” aptaujā „Muzikālā parāde”, un pa šiem pāris gadiem Zigmara Liepiņa vadībā apceļota gan Latvija, gan Padomju Savienības pilsētas un ārvalstis.

Nākamais solis jau bija solistes darbs ansamblī „Inversija”, par kura muzikālo vadītāju kļuva no „Opus” aizgājušais Jānis Griķis, un Ira dziedāja duetā ar Uģi Rozi, bet programmas otrajā daļā uzstājās populārais Viktors Lapčenoks. Kopā ar šo, 80. gadu vidus sastāvu dziedātāja nesen uzstājās mūzikas un mākslas festivālā „Bildes”, atgādinot par tiem skaistajiem laikiem, kad tika dziedātas jaunas un sarežģītas latviešu autoru rok- un popdziesmas.

Taču līdztekus minētajiem kolektīviem Ira Krauja pamanījās dziedāt arī Edmunda Ramoškas vadītajā ansamblī „Tukums 3”, kur arī sadziedājās ar Alni Dūdumu, un mūziķu vidū šajā vienībā bija arī Arnis Miltiņš, Guntars Ruņģis, bundzinieks Raimonds Kalniņš. „Tukums 3” aktīvi darbojās līdz 80. gadu nogalei, kad Ira ķērās pie darbošanās pati uz savu roku – piedalījās dažādos koncertos, sāka vadīt pati savu vokālo studiju „Siseņi”. Arī Krauja līdzīgi daudziem tautiešiem izmēģinājusi spēkus, dziedot ārzemēs dažādās izklaides vietās. Par laimi, jau sen viņa to nedara naudas dēļ, un arī priekšnesumi kopā ar Valda Blaubuka vadīto „Kraujas Band” Irai Kraujai nepieciešami prieka pēc un lai varētu izbaudīt muzicēšanas prieku. Dažādos pasākumos viņa atskaņo savu zelta repertuāru – gan ārzemju, gan latviešu, un, lūk, kāda sena dziesma no „Tukums 3” laikiem – 1987. gada ieskaņojums, Edmunda Ramoškas dziesmas „Vientulība” ar Ineses Zanderes dzeju, sveicot Iru 55. jubilejā.