30. maijā plkst. 19.00 koncertā „Dziesmas mūžs” Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē 110. dzimšanas dienā pieminēsim mūzikas pedagogu, diriģentu un komponistu Jāni Ozoliņu. Koncertā Ozoliņa dziesmas izpildīs jauktais koris „Salve”, sieviešu koris „Ausma”, Rīgas biržas vīru koris, Ulbrokas mūzikas un mākslas skolas audzēkņi, solisti Annija Krēsliņa, Sniedze Kaņepe, Mārtiņš Zvīgulis  un Kārlis Miesnieks.

1935. gadā Jānis Ozoliņš absolvēja Latvijas konservatorijas mūzikas pedagoģijas nodaļu, pirms tam beidzis Jelgavas skolotāju institūtu, un, ja ne karš, varbūt viņš savu mūžu būtu nodzīvojis kā diriģents un pedagogs. Taču 2. pasaules kara jeb Lielā tēvijas kara laikā radās jelgavnieka pirmās dziesmas, kas iedvesmoja latviešu strēlniekus, kuri cīnījās padomju armijas rindās. Pati pirmā no tām, «Latviešu strēlnieku dziesma», kam vārdus uzrakstīja dzejnieks Fricis Rokpelnis, skanēja latviešu divīzijas organizēšanās nometnē. «Lai Rīga atkal dimdēt sāk! Cērt mana roka varenāk» — dziedāja strēlnieki ceļā uz fronti, dziedāja šo dziesmu garajos pārgājienos un atpūtas brīžos kauju starplaikos, šī dziesma īsā laikā atnesa Ozoliņam lielu popularitāti. Kara gados radās arī dziesmas «Bij’ putekļos ceļi», , «Mums jāpārnāk» «Ejam, vīri!» un daudzas citas.

Arī pats komponists latviešu strēlnieku divīzijas rindās piedalījās Maskavas aizstāvēšanas kaujās, bet kad 1942. gadā Ivanovā nodibinājās Latvijas PSR Valsts Mākslas ansambļa koris, tā vadīšanu uzticēja komponistam un diriģentam Jānim Ozoliņam. Pēc kara kopā ar LPSR Valsts kori atgriezies mājup, Ozoliņš vēl ilgus gadus bija šī kora mākslinieciskais vadītājs, dažus gadus aizvadīja arī kā mākslinieciskais vadītājs Latvijas Filharmonijā.

Sākās darbs Valsts konservatorijā. Profesors Jānis Ozoliņš ilgus gadus bija konservatorijas rektors un audzināja jauno mūziķu saimi. Un gaidāmā Ozoliņa 110. jubilejas koncerta iniciatore un realizētāja ir komponista meita Baiba Ozoliņa - arīdzan diriģente un pedagoģe. Viņa kopā aicinājusi gan kādreizējos tēva studentus un domubiedrus, gan jaunās paaudzes mūziķus, lai sirsnīgā koncertā atcerētos komponista rakstītās kora un solodziesmas, kā arī pakavētos atmiņās par latviešu mūzikas personību, kurš savulaik bijis Latvijas PSR Valsts kora mākslinieciskais vadītājs un diriģents, Latvijas Valsts konservatorijas rektors, vairāku Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku virsdiriģents, vairāk nekā 300 kora un apmēram 40 solo dziesmu autors.

Neslēpsim, ka daļēji to tapšana bija izdabāšana konjunktūrai, taču ne jau tikai par latviešu strēlniekiem komponēja Ozoliņš, kas visu Latviju apceļojis ar saviem autorkoncertiem, pirms viņa mūžs noslēdzās 1981. gada 21. septembrī. Tad nu savulaik neiedomājami populāro un darbīgo skaņradi un diriģentu šovakar atcerēsimies ar 1957. gadā tapušu dziesmu "Ilgas" ar Jāņa Anerauda vārdiem. To dziedās Edgars Plūksna un Maigurs Andermanis Jēkaba Gornica vadītā mandolīnistu orķestra pavadībā.