Atceroties 1917. gadā Latgalei nozīmīgos vēsturiskos notikumus, kad 1. Latgales kongresā tika pieņemts vēsturisks lēmums atdalīties no Vitebskas guberņas un veidot vienu valsti ar Vidzemi un Kurzemi, šā gada maijā Rēzeknē tiek organizēts Latgales simtgades kongress. Pašlaik rit organizatoriskie darbi, bet līdz 20. aprīlim jebkurš iedzīvotājs, aizpildot anketu un reģistrējoties, var kļūt par kongresa klausītāju.

Viena no 4. pasaules latgaliešu saieta "LATGALES SIMTGADES KONGRESS" organizatorēm Latgaliešu kultūras biedrības pārstāve Ilga Šuplinska uzsver, ka 5. maijā, pirmajā kongresa dienā Rēzeknē varētu ierasties ap pustūkstoti kongresa dalībnieku un viesu.

“Grupas, kas ir, ir viesi, ir referenti ir arīdzan šie te cilvēki, kuri šobrīd iesaka savu dalību kongresā. Kāda ir atšķirība starp cilvēkiem, kuri reģistrējas un starp tiem, kuri varbūt par kongresa noriti uzzinās nejauši un atnāks. Reģistrācija notiek līdz 20. aprīlim un Rēzeknes tehnoloģiju akadēmijas mājas lapā ir jāaizpilda anketa un anketā ir tā priekšrocība, ka viņi var norādīt, vai viņiem ir vajadzīga sertifikāts, un otra lieta – kongresā notiks arī balsošana. Cilvēki, kuri būs reģistrējušies, vai kas ir lūgtās personas vai arī referenti viņi varēs balsot. Savukārt cilvēki, kuri nebūs reģistrējušies balsošanā piedalīties nevarēs.”

Kongresā aicināti piedalīties arī politiķi un dažādu jomu praktiķi — gan ar referātiem, gan lietišķām tēmām diskusijām. Iecerēts, ka Latgales attīstībai aktuāli zinātniskie priekšlasījumi mīsies ar neskaidru vai strīdīgu jautājumu publisku apspriešanu, lai kongresa gaitā izstrādātu un apspriestu rezolūcijas pamatpunktus un to noslēgtu ar konkrētiem priekšlikumiem tautsaimniecības, drošības, kultūras, izglītības, valodas un plašsaziņas līdzekļu politikas attīstībai.

Kongress norisināsies divas dienas. Šobrīd internetā jau ir publicēta gan 4. pasaules latgaliešu saieta "LATGALES SIMTGADES KONGRESS" kongresa programma, gan arī kongresa norises darba kārtība. Savukārt tā norise tiks translēta Latvijas televīzijā un Rēzeknes tehnoloģiju akadēmijas mājas lapā.