Lai arī Raimonds Mežaks nav dzimis cēsinieks, viņam izdevies šo pilsētu parādīt no teju nezināmas puses – tā nesen klajā nākusi kasete ar Cēsu elektroniskās mūzikas izlasi, kas ir paša Raimonda dibinātās mūzikas izdevniecības “RM rekords” pirmais veikums.

Elektroniskās Cēsis

Raimonds dzīvo Cēsīs un ikdienā strādā Valsts Mežu dienestā, taču brīvajā laikā darbojas ar mūziku – dīdžejo, veido lekcijas par Latvijas mūziķiem, kolekcionē plates un arī kasetes, kuras, kā redzams, nu jau arī izdod.

Kālab viņa simpātijas pieder tieši elektronikai? “Vēsturiski iegrozījies, ka pārsvarā pats nodarbojos ar elektronisko mūziku, kaut klausos ļoti dažādu mūziku un arī dīdžeju setos izvēlos dažādus žanrus,” stāsta Raimonds un atklāj, ka tikko izdotajā kasetē dzirdam gan 90. gados tehnomūzikas vidē labi zināmo Kristapu Lagzdiņu jeb NGC-5128, gan vēl vairākus viņa cīņu biedrus; tāpat izlasē iekļauti arī vairāki jauni mākslinieki, kuri pieder jau citai paaudzei, bet pēc skaņdarbu noklausīšanās tapis skaidrs, ka viņu veikums te lieliski iederas.

Izlase ieturēta elektro, inteliģentās elektronikas un arī tehnomūzikas noskaņās, ir arī daži eksperimentālāki pavērsieni. Visi mūziķi, kuru veikums te dzirdams,  tā vai citādi bijuši vai ir saistīti ar Cēsīm,

uzsver Raimonds un pastāsta, ka izlasē kopumā iekļauti 12 skaņdarbi, kurus radījuši tādi Cēsu skaņu mākslinieki kā Astron, K. Sils, Bitenieks, Ieva Vītoliņa, Katrīna Marta Riņķe, Vairis Kvēps, NGC 5128, Podruga, Reinis Rabenau, Skābe, Starmetis un The Bigger Passport.

Kasetes vizuālo noformējumu veidojusi Sabīne Moore, bet pats ieraksts kasetē uzticēts Laurim Vorslavam, "Underbed Storage" izdevējam un interneta vietnes pietura.lv uzturētājam, bez kura nebūtu saglabājies arī Hardija Lediņa muzikālais mantojums. “Šis, protams, ir nekomerciāls darbs, veikts hobija līmenī, lai pastāstītu par Cēsīs notiekošo,” atzīst Raimonds Mežaks un zina teikt, ka kopumā Latvijas reģionu kontekstā jaunā gadu tūkstoša sākumā iznākušas trīs Ventspils elektroniskās mūzikas izlases.

Arī "RM records" plāno sasniegt maģisko skaitli trīs, jo lēnām top vēl viena kasete, kurā būs apkopoti 90. gadu sākumā aktīvās pirmās latviešu deju mūzikas grupas “DvēSeLe” ieraksti, un šobrīd ir iesākts darbs arī pie otrās Cēsu elektroniskās mūzikas izlases.

Kasetei – liela vērtība

Kasešu tirāžas nav lielas, tāpēc šiem retajiem ierakstiem ir milzu vērtība. Tieši Raimonds Mežaks ir tas, kurš nodarbojas ar kasešu kolekcionēšanu un aizsācis arī konceptu “Kasešu nakts”. Viņš atzīst, ka visgrūtāk pieejamas tieši padomju Latvijas ierakstu firmas “Melodija” savulaik izdotās kasetes:

Man ir paveicies – esmu dabūjis gan abas “Zodiaka” kasetes, gan Zigmara Liepiņa kaseti, un nesen vien pazīstams igauņu kolekcionārs man uzdāvināja “Eolikas” kaseti. Turklāt interesanti, ka kasešu saturs ir nedaudz atšķirīgs, piemēram, “Zodiaka” platē "Disco alliance" ir mazāk ierakstu nekā kasetē, kuras oriģināls maksā 200 eiro!

Interesanti, ka pērn Krievijā ar lielu ažiotāžu četrdesmit eksemplāros tika pārizdota šī “Zodiaka” pirmā kasete, un man laimējās iegādāties arī to...

Kur īsti slēpjas kasešu valdzinājums? “Uzsākot rīkot “Kasešu nakti”, domāju, kā lai kasešu diskotēkas padara interesantākas – tā izveidoju lekciju par latviešu deju mūzikas vēsturi, par kuru savākts pamatīgs materiāls. Kasete šobrīd ir pagrīdes mūzikas formāts, un gan pasaulē, gan Latvijā sācies tās popularitātes vilnis. Kasešu tirāža ierasti ir neliela, var būt arī tikai piecas vai desmit. Gadiem paejot, tas ir ļoti, ļoti interesanti! Kompaktdiskus izdod daudzi, taču kasete ir veids, kādā būt nedaudz savādākam. Vēl joprojām kasete, plate vai kompaktdisks ir kas taustāms, ko paņemt rokā.”

Tāpat Raimonds uzsver, ka daudzi nevar atļauties izdot plati, taču ar kaseti ir citādi – ja vēl īpaši piestrādā pie dizaina, rezultāts ir brīnumjauks.

Izdevējs ar gandarījumu atzīst, ka “Kasešu naktis” ierasti izvēršoties par diezgan trakām dejām un jauniešiem tā ir lieliska iespēja uzzināt, ka arī padomju laikā nebūt nav bijis garlaicīgi. Piemēram, 17. novembra “Kasešu naktī” gaidāma tikšanās ar savlaik Vidzemē populārās diskotēkas “Kolibri” vadītājiem Māru un Juri Lagzdiņiem.

Vinils neatkarības laikā

Raimonds Mežaks apkopojis arī informāciju par platēm, kas izdotas Latvijas neatkarības gados:

Informāciju par platēm sāku vākt no 1990. gada līdz šim brīdim, un situācija ir interesanta: nav tāda gada, kad nebūtu iznācis kāda latviešu mūziķa darbs vinila platē! Deviņdesmito gadu vidū Valmierā bijusi pat vinila plašu izdevniecība. Lai arī deviņdesmitie mums vairāk asociējas ar elektronisko mūziku, platēs tā iznākusi vismazāk un repertuārā dominē alternatīvais roks un pankroks.

Raimonds klīdina bažas, ka “Kasešu nakts” un citi “neformāta” notikumi varētu vairs nenotikt sakarā ar Cēsu mākslas telpas “Mala” slēgšanu:

Iespējams, ka tie notiks citā vietā, bet šobrīd ir pāragri par to runāt – ir cilvēki, kuri tos veido, kuriem šo platformu vajag, tā ka darbs turpināsies un risinājums tiks atrasts!

Svarīgākais – rūpīga plānošana

Uz jautājumu, kā iespējams savā ikdienā apvienot tik daudzas aktivitātes, ieskaitot ģimeni, Raimondam atbilde nav ilgi jādomā:

Svarīga ir rūpīga plānošana! Iespējams, daudz ko nozīmē tas, ka mūsu mājās jau vairāk nekā desmit gadu nav televizora, to aizstāj internets. Kaut desmit, divdesmit minūtes ik vakaru parokoties tīmeklī, lēnām top arī rezultāts, jo jebkuras lekcijas sagatavošana ir ilgstošs process, ko nevar paveikt īsā laikā. Protams, vasarā mežā ir vairāk darba – ir ugunsgrēku sezona, taču ziema man ir mierīgāka...

Cēsu vietas un labās lietas

Vaicāts, vai Cēsīs ir arī kādas mazāk zināmas vietas, kas ir pelnījušas krietnāku popularitāti, Raimonds teic, ka kopā ar ģimeni uzgājis neparastas takas un taciņas – tur manāmi gan dzīvnieki un tunelis zem dzelzceļa, gan citas jaukas lietas:

Ir viena vieta Cēsu centrā, kur uz ozola ir ļoti reta sēne – košā zeltpore, kas ir dabiska meža pazīme. Tātad neparastās vietas ir tepat mums blakus!

Un kā skan Raimonda Mežaka vēlējums mums un Latvijai tās simtgadē?

Ir labi, ja cilvēki ir aktīvi un dara labas lietas – ne tikai sev, bet palīdz arī citam, ir patīkami, ja cilvēki, dodoties dabā, spēj aiz sevis savākt plastmasas pudeles.

Tomēr galvenais, ko mēs ar savu piemēru rādām bērniem, vai mēs cienām citus. Tā pati ceļu satiksme – svarīgi, kāda ir mūsu attieksme: vai braucam, cienot citus, vai necienot. Ja necienīsim citus, diezin vai kāds cits cienīs arī mūs!

"NeFormātā" izskan "Cēsu elektroniskās mūzikas izlases #1" ieraksti - Ievas Vītoliņas "Kas aizies, tas nepaliks", Reiņa Rabenau "Soil", grupas STARMETIS dziesma "Prieks" un Astron "Night Walk in Cesis"