Šodien, 7. februārī pusapaļā 55. jubileja svinama pianistam un komponistam Harijam Bašam, kurš zaļā jaunībā uz klavierēm duelējās ar pašu Raimondu Paulu, vēlāk vadīja grupu Inversija un daudzu gadu garumā aizrāvās ar džezu.

Pianists un komponists Harijs Bašs pēdējos gados uz skatuves parādās reti, taču pagājušā gadsimta 80. gados viņš bija labi pazīstams ne tikai Latvijā, bet arī ārzemēs, jau atkal pateicoties sadarbībai ar Raimondu Paulu. Populārās mūzikas vēsturē palikusi arī virkne Baša dziesmu, kuru vidū izceļams cikls Vecos šlāgerus klausoties ar Ārijas Elksnes dzeju.

Harijs Bašs dzimis 1962. gada 7. februārī mūziķu ģimenē, viņa mamma Rasma bija koridirģente, tēvs – Mendelis – diriģents, komponists, pedagogs, likumsakarīgas bija dēla dotības mūzikā. Izglītību Bašs guva E. Dārziņa speciālajā mūzikas vidusskolā, taču jau 9. klasē sāka aktīvas ballīšu pianista gaitas, jo Harija interesi saistīja džezs un popmūzika. Jau kā vidusskolnieks Bašs kļuva par taustiņinstrumentālistu ansamblī Inversija, uzņēmās tā vadību un festivālā Liepājas dzintars tika atzīts par labāko pianistu, grupai Inversija izcīnot 2. vietu.

Pēc šī panākuma jaunajam pianistam pastiprinātu uzmanību pievērsa Raimonds Pauls. Pēc dārziņskolas Bašs iestājās Latvijas konservatorijā, kur padziļināti apguva džeza pianismu pie Maestro. Izveidojās izcils pianistu duets, kas debitēja Raimonda Paula 30. daiļrades gadiem veltītajā koncertā 1981. gadā un izraisīja publikas milzu sajūsmu. Ar šo programmu notika koncerti ne tikai Rīgā, bet vairāki – arī Maskavā, lielisko pianistu duets izpelnījās ovācijās arī citās PSRS koncertzālēs.

1985. gadā Bašs kļuva par Latvijas radio estrādes orķestra pianistu, īslaicīgi darbojās arī ansamblī Remix. Sākās aktīva komponēšana, Harija skaņdarbus ievēroja arī komponists Pauls Dambis, aicinot mācīties kompozīciju. Bašs otroreiz iestājās konservatorijā, tika uzņemts uzreiz 2. kursā. Pie Dambja viņš mācījies trīs gadus, vēlāk jau džeza kompozīcijā un pianismā mūziķis papildinājies arī Vācijā.

Latvijas radio fonotēkā glabājas vairāki desmiti Harija Baša vokālu un instrumentālu kompozīciju ieskaņojumu, kuros piedalījušies tādi labi pazīstami dziedātāji kā Aija Kukule, Viktors Lapčenoks, Rita Trence, Uģis Roze, Imants Vanzovičs, grupas Inversija un Remix, Latvijas radio bigbends, Rīgas džeza vokālā grupa.

1992. gadā aizgājis no darba radio, Harijs Bašs turpinājis darboties kā brīvmākslinieks. Viņš piedalījies kolēģu studiju ierakstos, piemēram, Normunds Rutka albumā Pīlādžu gads u.c.

Kopš 1990. gadu pirmās puses ikdienas nodarbēs Harijs Bašs veiksmīgi savieno biznesu un mūziku, kā pianistam viņa visbiežāk atskaņotais opuss ir  Džordža Gēršvina Rapsodija blūza stilā.