Šodien, 1. oktobrī 60. šūpuļsvētkus svin dziedātāja, mūzikas pedagoģe un kordiriģente Aija Kukule, kas pēc solistes gaitām ansamblī Modo vairākus gadus bija Latvijas radio soliste, kā arī dziedāja ansamblī Inversija. Pašlaik dziedātāja vada savu mūzikas studiju Omnes, un jubilārei laimes vēlējumus sūta Latvijas radio 2.

1956. gada 1.oktobrī Rēzeknē dzimusī Aija Kukule bērnību aizvadījusi Atašienē un jau 8. klasē skaidri zināja, ka grib kļūt par dziedāšanas skolotāju. Visai Latvijai jaunā dziedātāja pirmoreiz parādījās skolēnu TV konkursā Ko tu proti?, turpmāk piedaloties vai ikvienā republikas jauno dziedātāju konkursā.

Jau 1975. gadā tā brīža Rēzeknes mūzikas vidusskolas kordiriģēšanas klases audzēkne kļuva par Latvijas PSR Filharmonijas solisti un Maestro Raimonda Paula favorīti. Uzvarai toreizējās lielvalsts, PSRS jauno izpildītāju konkursā sekoja smags, pamatīgs darbs ansamblī Modo. No fona dziedātājas Kukule drīz izvirzījās solistu rindās. Maestro tieši Aijai uzticēja dziedāt savas dramatiski piesātinātākās melodijas kā kamermūzikas ciklu Trīs dziesmas par senu zvanu, dziesmas ar I. Ziedoņa un Ā. Elksnes vārdiem Kā svece deg, Kā caur pelniem un citas. Tolaik kopā ar Modo dziedāti vairāk nekā 300 koncerti gadā allaž pārpildītās zālēs. Aija bijusi īsts dabas bērns, pirms koncerta nācies pierunāt viņu uzkrāsot lūpas.

Sekoja studijas Valsts Konservatorijas kordiriģēšanas fakultātē pie izcilā diriģenta Edgara Račevska un darbs kamerkorī Ave Sol. Aija Kukule kļuva par solisti Latvijas radio un TV estrādes un vieglās mūzikas orķestrī, viņas ierakstu devums mērāms vismaz divos simtos.

1981. gads kļūst par dziedātājas lielāko triumfu, kopā ar mazo Līgu Kreicbergu skandējot Dāvāja Māriņa, kas svinēja uzvaru Mikrofona aptaujā, bet dziedātājas profesionālais varējums kulmināciju sasniedza R. Paula ciklos Vītola stabules dziesmas, Austrumu motīvi, Pilsētas romance (1984). Gadu vēlāk klajā nāca Kukules pirmā soloskaņuplate, dziedātāja tika godināta ar titulu Nopelniem bagātā skatuves māksliniece un ieskaņoja 11 Maestro melodijas izrādei Ceturtais skriemelis. Aijai Kukulei savas dziesmas adresējuši arī Alnis Zaķis, Gunārs Freidenfelds, Ungars Savickis, Jānis Sildegs, Helvijs Stengrēvics, Uldis Stabulnieks, Artūrs Maskats un citi komponisti, izmantodami dziedātājas patīkamo balss tembru, skatuves rūdījumu un dabisko emocionalitāti. Vairāki dueti iedziedāti kopā ar Viktoru Lapčenoku, un paralēli estrādes karjerai Aija savas milzīgās darbaspējas likusi lietā kordiriģentes profesijā – 80. gados vadot Skrundas vīru kori.

„Skatuve daudz devusi un daudz ņēmusi, prasot padomju laika ideoloģiskās nodevas,” atzinusi dziedātāja, kura 1993. gadā kļuva par Lielās Mūzikas balvas laureāti. Godalga gūta par koncertuzvedumu Kādēļ skumjas acis jums šovakar Nacionālajā teātrī, Lāsmai Kugrēnai lasot Austras Skujiņas dzeju, kad Kukule būtībā pielika punktu savam estrādes dziedātājas darbam.

Sekoja nopietns pedagoģiskais un zinātniskais darbs vispirms Āgenskalna koledžā, tad lasot lekcijas RPIVA. 1998. gadā dibināta Aijas Kukules mūzikas studija Omnes, ar kuras kori plūkti lauri starptautiskos konkursos.