10. jūnijā pirms 60 gadiem dzimis neparastās balss īpašnieks, staltais līvs, basģitārists, dziedātājs un dziesmu autors Jānis Grodums. Viņa sirds pārstāja pukstēt 2010. gadā, bet Jāņa dziesmas atceras un mīl ne tikai Latvijas Radio 2.

Jānis Grodums bija un paliks unikāla un neaizmirstama persona latviešu rokmūzikā, ar savu nosvērtību un savaldību izpelnījies cieņu kolēģu vidū, ne tikai sajūsmu no klausītāju puses par savu neatkārtojamo balsi un lieliskajām dziesmām. Grodums „Līvu” repertuāram dāvājis „Bailes par ziņģi”, „Rožu laukumu”, „Seskudāli”, „Pārāk maz”, „Līvisko ziņģi”, „Dzejnieku” un citas dziesmas. Ar viņa sacerēto „Ziņģi par bailēm” citi liepājnieki, grupa „Credo” 1980. gadā izcīnīja 3. vietu „Mikrofona” aptaujā.  

Liepājnieks Jānis Grodums pasaulē nācis 1958. gada 10. jūnijā, viņa mamma Ausma bijusi ilggadīga Liepājas kultūras dzīves vadītāja. Bērnībā puika bijis liels grāmatu lasītājs, dejojis tautas dejas, svārstījies starp mūziku un mākslu, labi padevusies arī matemātika, tomēr ģitāra ņēma virsroku. Iestājies Liepājas mūzikas vidusskolas kordiriģēšanas nodaļā, Grodums to tomēr nepabeidz, jo 1976. gadā pievienojas „Līviem”, kuru sastāvā arī aizritēja viņa turpmākās dzīves lielākā daļa.

Sācis kā basģitārists, 70. gadu beigās Jānis ievērību guva kā ziņģu autors ar Aivara Neibarta dzeju, tās nonāca ne tikai „Līvu”, bet arī „Credo” repertuārā. Taču īstā Jāņa Groduma zvaigžņu stunda bija 1986. gada Mikrofona aptauja, kurā triumfēja „Līvi” ar dziesmu „Dzimtā valoda”, līdz uzvaras pjedestālam nonākot ar lielām grūtībām, jo dziesmas teksts, noskaņa un tieši Groduma ķērcošā balss bija liels izaicinājums popmūzikas štampiem un iestādēm.

Kopš tā laika Jānis Grodums allaž atradās sabiedrības un preses uzmanības centrā. 90. gadu sākumā, pajūkot „Līviem”, viņš nodibināja pats savu grupu „Whiskey Band”, ar kuru paviesojās arī ārzemēs. Taču tiklīdz „Līvi” bija gatavi jaunam startam, Grodums atkal nesatricināmi bija ierindā. Iecelts par neoficiālo latvju roka ministru, Jānis Grodums bija un paliks iespaidīgs latviešu rokmūzikas tēls ar savu nepieradināto balsi un domāšanas veidu un dziesmām, cildinot dzimto Liepāju, līvus un vīrišķību. Mūziķa dzīves ceļš pēc smagas slimības pāragri noslēdzās 2010. gada 15. jūnijā. Sekoja Jāņa Groduma piemiņas albums „Nezāles neiznīkst” ar vairākiem pirmpublicējumiem, citādi mūziķa veikums atspoguļojas visos līdz 2010. gadam izdotajos „Līvu” ieskaņojumos.