Devona smilšakmens atsegumi radušies aptuveni pirms 405-350 miljoniem gadu. To galvenais veidotājs ir bijusi upes straume, kas virzoties lejup pa augstienēm uz jūru, izgrauž aizvien dziļāku gultni upes pamatos. Iežu atsegumi Latvijā, lielākoties ir sastopami upju un strautu krastos, bet vietām arī jūras apkārtnē.

Zvārtes iezis ir arī viens no tiem, kas veidojies upei izskalojot smilšakmens iežus. To veicinājusi straujā un dažviet ar nelielām krācēm pārbagātā Amatas upe. Senie līvi to saukuši par AAMADU, no kā atvasināts un ir cēlies pašreizējais upes nosaukums Amata, kas tulkojama kā upe un māte

Tiesa gan 1939. gadā cilvēki sāka satraukties, ka straumes radītā erozija var apdraudēt iezi to sagraujot, tamdēļ gultne tikusi iztaisnota. Lai gan tādejādi iezi izdevies pasargāt, krauja sākusi aizaugt un tagad nākas vākt nost apaugumu, lai saglabātu vēsturisko ainavu. Tāpēc ir svarīgi izcelt Latvijas dabas vērtības, kas tiks apzinātas projektā "Dabas skaitīšanā", ko īsteno Dabas aizsardzības pārvalde, sabiedrības informēšanu nodrošinot ar Latvijas vides aizsardzības fonda un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas atbalstu. Vairāk par Amatas upes taisnošanu stāsta Vidzemes reģionālās administrācijas direktors Rolands Auziņš.

“1939. gadā vīri ar lāpstām izraka jaunu gultni pa kuru tagad tek upe. Daudzi to varētu arī nemaz nenojaust, kā tā nav bijis vienmēr. Iezis tādējādi mūs priecē joprojām, tomēr ir radušās arī negatīvās sekas cilvēka darbībai. Proti, tā kā Amatas upe vairs neapskalo krauju un tika apturēta dabīgā erozija, tagad regulāri ir jānovāc apaugums, lai saglabātu ainavu, kas mūs ikdienā priecē.”

Lai gūtu labāku priekšstatu par Zvārtes ieža apkārtni noteikti ir jāuzkāpj Zvārtes kraujā, kas ir 44 metrus augsta un no turienes paveras lielisks skats uz pašu Amatas upi un tās apkārtni.

Cits veids kā apskatīt gleznaino Amatas ieleju ir laivojot pa upi. Neapšaubāmi Amata ir viena no Latvijas ievērojamākajām laivotāju upēm. Šeit 1964. gadā notika arī pirmās ūdenstūrisma sacensības. Tajās piedalījās 70 ekipāžas. Vēlākos gados dalībnieku skaits sasniedza pat pusotru tūkstoti. Mūsdienās šīs sacensību veids vairs nav tik populārs, bet Latvijas ūdenstūrisma čempionāta sacensības „Amata” pie Zvārtes ieža joprojām notiek un notiek tur regulāri. Kā saka lielmeistari, Amata ir jābrauc tad, kad ir ūdens, neskatoties uz gadalaiku, un tad piedzīvojumi ir garantēti.