Otrā Advente jau aizvadīta un svētdien iedegsim trešo Adventes svecīti. Ziemassvētku gaidīšanas laiks mūs priecē ar piparkūku un mandarīnu smaržu, pilsētu laukumos lepni stāv izgaismotas egles un arī daudzās mājās jau ienests mūžzaļais Ziemassvētku koks. Rūpju pilns laiks sācies mežsaimniekiem, jo reizēm eglīšu cirtēji kļūt neprātīgi un, meklējot sev skaistāko eglīti, izposta eglīšu audzes. Pirms šī stāsta gatavošanas jautāju pieredzējušam mežsaimniekam un SIA Rīgas Meži valdes pārstāvim Jurim Buškevicam, ko viņš ieteiktu – pašam cirst vai nopirkt egli? Protams, mežkopis atbildēja, ka pilsētniekam un ne meža īpašniekam eglīti labāk nopirkt.

No savas bērnības atceros, ka es nevarēju vien sagaidīt, kad mans tētis atnesīs mājās eglīti, toreiz tā gan bija Jaungada eglīte. Viņš vienmēr to meklēja pats, bet viņam bija savas zināšanas kur, kad un kā ir jācērt – meža malā vai biežņā, salā vai atkusnī. Kur un kā to darīt jautāju Jurim Buškevicam.

Ja mēs esam izšķīrušies par šādu soli un, kā zināms, tas nav aizliegts, tad jāatceras, ka, ja mēs šo eglīti tiešām atrodam īstajā vietā – grāvjos, uz elektrības trasēm, kur drīkst eglīti nocirst, tad mums tā noteikti jācērt līdz zemei. Par laika apstākļiem runājot, šobrīd, kad dienā ir atkusnis, tas, protams ir ideālākais laiks, kad eglīti nocirst. Tas gan nenozīmē, ka mēs šo eglīti varam likt saldētavā – līdz Ziemassvētku vakaram uz lodžijas, jo var uznākt sals. Ir arī otrs stāsts. Ja mēs viņu cērtam spelgonī, tad ir jārēķinās, ka tā šoka terapija var būt diezgan liela. Ja no -10, ienes +20 grādos istabā, tad tā ir dabiskā fizioloģija – nomest skujas. Ne jau dažu minūšu laikā, bet dažu dienu laikā noteikti.

Kādi darbi mežā jādara? Tādas mežsaimnieku gudrības – kad koku labāk cirst malkai, kad būvniecībai?

Ja mēs paskatāmies ticējumus, tad tas vienmēr bijis decembris un janvāris. Man ir pašam savs mežs. Ja 10 steru malkas ir jānocērt, es izvēlos tā saucamos malkas kokus izlases veidā. Otrkārt lapu koks ir jācērt vecā mēnesī. Skuju kokus vajadzētu cirst jaunā mēnesī, bet labāka malka ir lapu koku malka. Būvniecībai mēs izmantojam priedi un egli, ko cērtam jaunā mēnesī, sevišķi tas attiecas uz egli. Ja vēl dziļāk paskatās ticējumos un paražās, izrādās, ka tad kad iestājas jaunā mēness, jācērt trešajā dienā.

Paldies par sarunu! Lai priecīga un mierīga Ziemassvētku gaidīšana un arī skaisti svētki!

Paldies! Zaļus Ziemassvētkus, vajadzētu teikt, bet es labāk novēlēšu baltus.

Sniegotus, baltus un mīļus svētkus sagaidīt vēl arī LR2 un stāstu noslēgšu ar vienu no iemīļotākajām Ziemassvētku dziesmām Latvijā, kur galvenā, tāpat kā šīs dienas stāstā, ir eglīte. Mūzikas autors ir Ainars Virga, vārdu autors Guntars Račs. Dziesma radās Jaungada naktī, sagaidot 1984. gadu, kad abi manis pieminētie kungi viesojās pie Aivara Brīzes. Tuvojoties pusnaktij, Ainars Virga ierosināja, ka varētu savām meitenēm uzdāvināt kaut ko oriģinālu. Tā arī dziesma tapa. Sākotnējā versijā bija vārdi „Jaunais gads jau nāk” un „Jaunais gads jau klāt”, bet, līdzko Latvijā atgriezās Ziemassvētki, tie uz palikšanu ienāca arī šajā dziesmā.