Šodien stāstīšu par leģendāro latviešu izgudrotāju Valteru Capu, kura vārds Latvijas Pirmās brīvvalsts rūpniecības attīstības vēsturē  ierakstīts zelta burtiem, kā arī ieņem nozīmīgu vietu starp pasaules  dižākajiem fototehnikas meistariem.

Valters Caps piedzimis Rīgā 1905. gada 4. septembrī tirgotāju ģimenē. Viņa tēvs Kārlis bija Lielbritānijas pavalstnieks, māte Emīlija Antonija Ida Burhards - baltvāciete. Bērnībā Valters bija trausls zēns, tādēļ skolu apmeklēja maz, un ieguva tikai 8 klašu izglītību. Jau agrā jaunībā viņu saistīja dažādi mehānismi, konstrukciju elementi. Puisis bija autodidakts ar Dieva dotu izcilu konstruktora talantu un ģeniālu prātu.

Bēgļu gaitās ģimene nonāca Tallinā. Tur 1922. gada sākumā V. Caps atrada mācekļa darbu labākajā  mākslas foto darbnīcā kur iepazinās ar fotoaparāta darbības principiem, attīstīšanas, palielināšanas aparatūru un apguva fotografēšanas mākslu. Viņš bija pārņemts ar domu par ļoti mazas fotokameras radīšanu un tam veltīja visu savu brīvo laiku. Daudzi šo ideju uzskatīja par utopisku un nerealizējamu. Tomēr četru gadu laikā sadarbībā ar atbalstītājiem un domu biedriem radās  fotoaparāta paraugs - tā laika smalkmehānikas virsotne. Capam neizdevās iegūt uzņēmēju atbalstu fotokameras ražošanai Igaunijā, atteica arī vācu firma „AGFA” un citas, jo neticēja, ka ir tapis kaut kas tik pārdrošs un unikāls. Valsts elektrotehniskās fabrikas (VEF) direktors Teodors Vītols noticēja, lai gan tas bija risks, jo rūpnīca neko tamlīdzīgu nebija ražojusi. Agrāk neviena kamera pasaulē  nedarbojusies teleskopiskā veidā, kā arī tā bija ļoti maza un svēra tikai 125 gramus.

V. Capa radītā fotokamera bija sensācija. Tai bija nepieciešams skanīgs nosaukums. Caps izvēlējās vārdu „MINOX” (saīsināti no "mini" un "lukss").  Pirmais „MINOX” patenta pieteikums reģistrēts 1936. gadā Somijā, bet vēlāk kameras teleskopiskā darbības principa un dubultkasetes patenti tika pieteikti vismaz 22 valstīs.

Aparātu ražošana tirgus vajadzībām sākta 1938. gada 12. aprīlī. Tas bija apvērsums pasaules fotorūpniecībā. Ekskluzīvo fotoaparātu VEF veikalā Brīvības un Raiņa bulvāra stūrī varēja nopirkt par 248 latiem. Tā bija smalka un dārga luksusprece.  Pasaulē tas bija ļoti pieprasīts. Kameru bija iecienījuši arī slepeno dienestu aģenti.  VEF izgatavoja apmēram 17 000 kameru, katrai bija savs kārtas numurs un gravējums „MADE IN LATVIA”. 1940. gadā Latviju okupēja PSRS, bet ražošanu nepārtrauca, tikai gravējumu „MADE IN LATVIA” aizstāja ar „MADE IN USSR”. „MINOX” fotoaparātus VEF pārtrauca ražot 1942. gadā, kad ražošanas iekārtas sāka izvest uz Vāciju. Tomēr „MINOX” ceha meistariem izdevās zem grīdas paslēpt kameras detaļas un daļēji montētus aparātus. Slēpni atrada tikai 1993.gadā. Tagad  VEF muzejā un Latvijas foto muzejā varam aplūkot šos unikālos eksponātus.

 Otrā pasaules kara sākumā V.Caps pārcēlās uz dzīvi Vācijā, pēc tam Šveicē. 2000. gadā deviņdesmit piecu gadu vecumā V. Caps pirmo reizi viesojās Rīgā. Apmeklēja Latvijas Fotogrāfijas muzeju un VEF muzeju.  2001.gada 24.aprīlī Latvijas Zinātņu akadēmija piešķīra Valteram Capam goda doktora nosaukumu. Leģendārais izgudrotājs nodzīvoja garu mūžu – 97 gadus. Viņa liktenī ierakstīti  divdesmitā gadsimta nozīmīgākie notikumi.   2004.gada septembrī Zinātņu akadēmija un Latvijas Patentu valde nodibināja Valtera Capa balvu par izcilu izgudrojumu. „MINOX” dizains kā izcila vērtība iekļauts  Latvijas kultūras kanona arhitektūras un dizaina sadaļā.

Šodien mēs atzīmējam  Valtera Capa 112 dzimšanas dienu. Viņa unikālais  izgudrojums „VEF MINOX” bija pasaulē pirmā miniatūrā fotokamera. Kā Latvijas zīmols tas joprojām ir nepārspēts.