Šīs dienas Stāstu Rakstu raidījumā iepazīsimies ar Studentu rotas vēsturi. Rota  dibināta 1918. gada 20. decembrī. Studentu rotas izveide ir nozīmīgs notikums Latvijas vēsturē. Tas bija laiks, kad tikko bija nodibināta Latvijas valsts. Ar patriotismu sirdī studenti, jauni cilvēki apvienojās, lai aizstāvētu mūsu valsti.

Rotā bija ap 210 karavīru. Tās komandieris – bijušais Rīgas Politehniskā institūta students - kapteinis Nikolajs Grundmanis. Aptuveni puse no rotas personālsastāva bija piecu vecāko latviešu studentu korporāciju dalībnieki.

Rotai bija vienoti tērpi - gaiši puskažociņi un franču parauga bruņu cepures. Sākotnēji rotas apbruņojums sastāvēja no šautenēm.

Studentu rota aizstāvēja Rīgu, pēc tam kopā ar Latvijas Pagaidu valdību devās uz Jelgavu, vēlāk uz Liepāju. Tās karavīri apsargāja valdību, arī Liepājas dzelzceļu. 1919. gada 17. februārī apmēram 200 karavīrus nosūtīja uz fronti – Rudbāržiem pulkveža Oskara Kalpaka rīcībā. Tur studentu rotu iekļāva Latviešu atsevišķajā bataljonā. Veicot kaujas uzdevumus, studentu rota no Lēnām pārcēlās pāri Ventai un devās Jaunās muižas virzienā. Tur nokļuva lielinieku krustugunī un bija spiesta atkāpties un 6. martā tā Kalpaka bataljona sastāvā piedalījās Skrundas apkaimes atbrīvošanā un sadursmē pie Airītēm. Tur krita pulkvedis Oskars Kalpaks, studentu rotas komandieris Nikolajs Grundmanis un vairāki rotas karavīri. Par studentu rotas komandieri iecēla kapteini Arturu Galindomu.

Vēlāk Studentu rotas kaujas turpinājās Saldū un Jaunpilī. Latviešu atsevišķo bataljonu pārformēja par brigādi un Studentu rotu pārdēvēja par Atsevišķo studentu bataljonu.

1919. gada pavasarī bija daudzas kaujas. Studentu rota Brīvības cīņās zaudēja 12 virsniekus.

Pēc Rīgas atbrīvošanas studentu bataljons tika pārcelts uz dažādām militārām iestādēm un štābiem.

Bermonta armijas uzbrukuma laikā Rīgai 1919. gada 9. oktobrī no jauna tika dibināts studentu bataljons. Tā formēšanu vadīja kapteinis Fridrihs Zommers. Studentu bataljonā ietilpa daļa no agrākās Atsevišķās studentu rotas karavīriem, Latvijas Augstskolas studenti, arī ierēdņi un skolēni.

Kopā ar Latgales divīzijas pulkiem Studentu bataljons piedalījās bermontiešu vajāšanā līdz Dobelei un Aucei. Pēc atgriešanās Rīgā no bataljona demobilizējās brīvprātīgie. Viņiem karš bija beidzies, sākās studiju un darba dzīve.