Izcilajam latvju atlētam Jānim Lūsim nākamgad liela apaļa jubileja - 80, bet šogad viņš var atzīmēt veselas trīs - pašam šodien - 79, Līgo vakarā aprit 50 gadu, kopš Jānis Sarijervi pilsētiņā Somijā sasniedza jaunu pasaules rekordu - 91,98m, un pirms pusgadsimta Mehiko - 16. oktobrī Jānis Lūsis kļuva par olimpisko čempionu šķēpa mešanā.

Jānis - mūsu visu laiku izcilākais olimpietis, kura dzīves veids allaž bijis sūrs, grūts ikdienas treniņdarbs un mērķis - uzvarēt. Jau savās pirmajās olimpiskajās spēlēs Tokijā, neraugoties uz Januša Sidlo pasakaino stabilitāti un Terjes Pedersena jauno pasaules rekordu, viņš cerēja uzkāpt uz goda pjedestāla.

J.Lūsis: "Es cīnīšos par vietu pirmajā trijniekā, un uzvarētāja rezultāts būs 85-87m, ne vairāk".

Tā, gatavojoties savai olimpiskaiai debijai, prognozēja Jānis, tolaik Universiādes, Tautu spartakiādes un Eiropas čempions. Un daudz nekļūdījās - uzvarētājam Pauli Nevalam - 82,66m, Jānim - 80,57m, un olimpiskā bronzas medaļa nopelnīta.

Uz Mehiko 1968. gadā Jānis devās kā pasaules rekordists, cerot, ka…

J.Lūsis: "Kā būs Mehiko? Vajag 87 -90 metri".

Un šī prognoze izrādījās reti precīza - Gerds Kulčars 87,06m, Jorma Kinunens - 88,58m, Jānis Lūsis - 90,10m  -Olimpiskais rekords un zelta godalga.

Divus mēnešus pirms Minhenes spēlēm Jānis Lūsis atkal sasniedza jaunu pasaules rekordu - 93,80m, tomēr Vācijā, uzrādot rekordlielu metienu sēriju, pietrūka nieka 2 cm, lai atkārtotu Mehiko panākumu - 90,46m, olimpiskais sudrabs! Spēļu uzvarētājs, mājinieks Klauss Volfermans.

 J.Lūsis: "Tā bija tikai sportiskā veiksme manam pretiniekam…"

Tā Jānis Lūsis, astoņu gadu laikā izcīnījis visas trīs olimpiskā kaluma godalgas. Jānis startēja arī Monreālas spēlēs, ierindodamies 8. vietā un pēc tam arī beidza savu fantastisko sporta karjeru. 1987.gadā Starptautiskā vieglatlētikas federācija atzina Jāni Lūsi par visu laiku izcilāko šķēpa metēju un pirms 4 gadiem uzņēma savā Slavas zālē - par sevišķu ieguldījumu sportā.

Jāpiebilst, ka izteikti sportiska ir visa Jāņa ģimene - dzīvesbiedre Elvīra Ozoliņa ir Romas olimpisko spēļu čempione, pirmā sieviete pasaulē, kura  metusi šķēpu pāri 60 metriem. Dēls Voldemārs piedalījies divās olimpiskajās spēlēs, un viņa rezultāts - 84,19m joprojām ir viens no labākajiem Latvijas šķēpmešanas vēsturē.

Kad vaicāju Jānim, kuram pieder visi augstākie sporta tituli un kurš  tagad ir zemnieka statusā, ko lai viņam šodien novēl, tad jubilārs  atmeta ar roku, sacīdams: "Veselību, ko tad vēl…"