Šīs dienas raidījumā uzmanība jūgendstilam un Rīgas jūgendstila muzejam, kuram 23. aprīlī apritēs 9 gadi.

Bagātīgi dekorētas ēkas, augu motīvi, ģeometriski elementi – šīs ir tikai dažas no pazīmēm, pēc kurām atpazīt jūgendstilu, bet plašāk par šī mākslas stila elementiem stāsta Rīgas Jūgendstila muzeja direktore Agrita Tipāne.

Jūgendstilu raksturo ļoti bagātīgi dekorētās ēkas, kur ir gan dažādi augu motīvi, gan ļoti vijīgas līnijas, dažādi dēmoniski tēli. Tātad, ļoti bagāts šis fasāžu piesātinājums, bet otra šī līnija ir nacionālais romantisms, kur ir izmantoti vietējie materiāli, kur ir daudz ģeometriski ornamenti, kas ir mākslinieciski apstrādāti, kur ir īpašas jumtu formas, logu formas. Šo pazīmju ir diezgan daudz un tās ir ļoti daudzveidīgas.

Rīgas Jūgendstila muzejs ir viens no jaunākajiem muzejiem Rīgā, bet aizvadīto 9 gadu laikā tajā paveikts daudz – muzejā apskatāma daudzveidīga un ievērojama ekspozīcija, bagātais jūgendstila mantojums, kas šobrīd ir plašākais visā Baltijā. Bet kā tad radās ideja šādu muzeju veidot, kā to īstenoja un kā tas izveidojies līdz mūsdienām, to turpina muzeja direktore.

Ideja ir nu jau 20 – 25 gadus sena. Tā ir profesora Jāņa Krastiņa ideja, kuru viņš noskatīja Eiropā pirms šiem daudzajiem gadiem, kad šādi muzeji tika veidoti dažādās pilsētās, un būtībā šis stils kļuva ļoti, ļoti populārs. Tā šī ideja tika iemiesota dzīvē, diezgan sarežģīts bija veidošanas process, ilga arī vairākus gadus, jo sarežģīti bija pilsētā atrast telpas, kurās tāds muzejs varētu būt. Mēs sākām pilnīgi no nulles. Pirmie priekšmeti pat bija dāvinājumi, pāris pirkumi. Un tā mēs esam izauguši jau līdz septiņi ar pus tūkstošiem priekšmetu krājumiem. Šobrīd tas ir pats bagātākais visā Baltijā. Mēs cenšamies ļoti dažādot savu darbību, gan ar stāstiem par šo simtgades seno pagātni, gan arī runājam par modernām lietām.

Turpinot stāstu, muzeja direktore Agrita Tipāne vēstī par ekspozīciju, bagāto mantojumu un daudzveidīgajiem stiliem.  

Muzejs Rīgai ir ļoti nepieciešams, jo mēs sevi pozicionējam kā jūgendstila Metropole. Salīdzinot ar citām Eiropas un pasaules pilsētām, mums tik tiešām ir ļoti bagāts šis jūgendstila arhitektūras mantojums. Vairāk nekā 800 ēku ir pašā Rīgā, un arī Latvijā daudzās pilsētās ir jūgendstila objekti, bet Rīgai raksturīga ļoti liela jūgendstila daudzveidība. Mēs varam skatīties gan dekoratīvi eklektiskā jūgendstila celtnes ar ļoti bagātu fasādes piesātinātu rotājumu, gan nacionālā romantisma celtnes, kur ir tautiskie strāvojumi pārstāvēti. Arī racionālais jūgendstils pie mums ir. Tik liela daudzveidība nav citās pilsētās.

Sagaidot muzeja 9.jubileju, arī šogad muzejs turpina iesākto tradīciju, veidojot izstādes par ziedu tēmu mākslā un jūgendstilā. Šogad izstādes centrā narcise.  

Aprīļa beigās mēs atzīmēsim muzeja 9 gadu jubileju. Tam par godu šogad būs pasākums, izstāde – „Narcises”, kur mēs atkal runāsim par brīnišķīgo ziedu tēmu, par narcisi mākslā, un narcisēm tieši jūgendstila perioda mākslā. Pagājušajā gadā bija ceriņi, vēl iepriekšējā gadā tulpes. Jūgendstilam pārsvarā raksturīgi šie pavasara ziedi, un šo tēmu mēs tā esam uzsākuši un veiksmīgi turpinām. Domājam, ka nākamajā gadā mēs runāsim par īrisiem, jo tie neapšaubāmi bija jūgendstila zieds.

Aicinot doties Rīgas ielās, baudīt pavasari un jūgendstila mākslu, šo stāstu noslēdzot kāda pavasarīga melodija „Strazda dziesma” Jāņa Paukštello izpildījumā, kur blakus citiem pavasara ziediem ir arī piesauktā narcise, kas šogad būs Jūgendstila muzeja jubilejas izstādes centrā.

Novēlam, lai muzejam izdodas saglabāt tradīcijas, daudzveidot ekspozīciju un ar radošu skatu virzīties uz muzeja 10 gadi.