Rīt, 17. maijā, Latvijā tiks svinēta Ugunsdzēsēju un glābēju diena.

Kā jau ierasts, tā būs Atvērto durvju diena visos ugunsdzēsēju depo, kur interesenti varēs iepazīties gan ar ugunsdzēsēju tehniku un aprīkojumu, gan uzzināt, kāda ir ugunsdzēsēju ikdiena, kurā ietilpst gan kaķu nocelšana no kokiem, gan ugunsgrēku dzēšana.

Ja kaķu likstas vēstures annālēs nav iegrāmatotas, tad ugunsgrēki vismaz Rīgā ir notikuši jau no pilsētas dibināšanas, bet 17. gadsimtā nodega pat trešdaļa Rīgas namu!

Jāteic gan, ka iesākumā ugunsgrēku dzēšana bija pašu pilsētas iedzīvotāju rokās un pirmās ugunsdzēsēju brigādes Latvijā tika izveidotas vien deviņpadsmitā gadsimta vidū – pirmā tapa 1845. gadā Daugavpilī, kamēr Rīga pie saviem ugunsdzēsējiem tika vien 1856. gadā, kad izveidoja četras brigādes. Tomēr šie ugunsdzēsēji bija slikti apmācīti un trūcīgi ekipēti, par ko rīdzinieki uz savas ādas pārliecinājās Maskavas forštates postošajos ugunsgrēkos.

Tāpēc tika nolemts sekot Eiropas paraugam un dibināt brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības – to izveidei tika vākti ziedojumi, organizētas apmācības un iepirkts modernākais aprīkojums, kas savas kaujas kristības piedzīvoja 1865. gada 17. maijā, kad brīvprātīgie ugunsdzēsēji pirmo reizi izbrauca uz ugunsgrēku Aleksandra (tagadējā Brīvības) ielā – un tieši šī diena Latvijā tiek svinēta kā Ugunsdzēsēju un glābēju diena.

Interesanti, ka arī daži Latvijas mūziķi ikdienā ir ugunsdzēsēji – tāds ir gan Gulbenes puses mūziķis Vijārs Griķis no grupas VILX, gan tautā par „dziedošo ugunsdzēsēju” nodēvētais Buks jeb Jānis Buķelis, kura varenais vokālais dzirdams grupā „LĪVI un Buks”.

Gana daudz ugunsdzēsēja tēls ir izmantots arī latviešu mūzikā – tā APVEDCEĻŠ savulaik izdeva albumu „Pažarnieku rokenrols”, par ugunsdzēsējiem „spožās pogās un ķiverēs” skaņdarbā „Bija laiks” ir dziedājis Ojārs Grinbergs, savukārt humorpilnām detaļām pārpilna ir ČIKĀGAS PIECĪŠU dziesma par Šreienbušas (tagadējā Čiekurkalna) ugunsdzēsējiem.

Šī ziņģe varētu būt tapusi vēl tā dēvētajos „cara laikos” pagājušā gadsimta sākumā, jo tajā ir gan ugunsdzēsēji spožās ķiverēs un garos zābakos, gan zirga vilkmes rati un pumpji, gan pats galvenais – attapīga brandmajora vadīti sparīgi pažarnieki, par kuru piedzīvojumiem arī dziedās ČIKĀGAS PIECĪŠI, sagaidot rīt gaidāmo Ugunsdzēsēju un glābēju dienu!