Septembris, sabozies kā novembris, sāk  posties zelta rudenim, taču tā loma, sagādājot mums visiem zelta pavasari basketbolā, ir izcila un paliekoša. Vai slovēņi ir vai nav sensācija, lai spriež eksperti, bet tas, ka Latvija turnīrā  piekāpās vien abiem finālistiem - slovēņiem un serbiem, ierindojoties augstajā 5. vietā, ir nenoliedzams panākums. Sabalansēts sniegums, izcila meistarība, saliedēts kolektīvs, prasmīgs treneru  veikums, vien medaļas izpalika…Kāpēc? Atbildēšu ar Ainara Bagatska frāzi - Uzbrukums ir talants, aizsardzība - gribasspēks! Talants un talanti patiešām spīdēja - spožāk kā jebkad agrāk, bet kāda kripatiņa gribasspēka šad tad pietrūka, un tagad lielajam sapnim būs lemts piepildīties vien pēc 4 gadiem.

Taču šodien – ne tikai par Eiropas čempionātu - 20. septembris ir īpaša diena Latvijas basketbola vēsturē. Proti, 1991. gada 20. septembrī Starptautiskās basketbola federācijas izpildkomiteja pieņēma lēmumu par neatkarīgās Latvijas atkaluzņemšanu starptautiskajā basketbola saimē.

Gribu atgādināt,ka basketbolu Latvijā spēlē jau kopš 20 – tajiem gadiem,kad šīs spēles pamatus Rīgas jauniešiem ierādīja basketbola dzimtenes Amerikas pārstāvji - YMCA instruktori. 1923. gada rudenī lielāko sporta biedrību pārstāvji nodibināja Latvijas Basketbola savienību, bet 1932. gada vasarā tās pārstāvis kopā ar Argentīnas, Čehoslovākijas, Grieķijas, Itālijas, Portugāles, Šveices un Rumānijas delegātiem izveidoja Starptautisko Basketola federāciju FIBA. Tas notika Ženēvā, turpat, kur mūsu sapņu komanda 1935. gada 4. maijā, finālā pieveicot Spāniju, kļuva par pirmo Eiropas čempioni! Pēc 4 gadiem Kauņā Latvijai tika sudrabs…Taču 1940. gadā Latvijas basketbola savienību likvidēja, un no 1945. - 1991. gadam mūsu basketbola saimniecība bija integrēta PSRS sporta sistēmā ar visām no tā izrietošajām sekām…Tiesa, ar savu meistarību – arī olimpiskajās spēlēs - žilbināja mūsu izcilākie groza bumbas lielmeistari, ASK un VEF vairākkārt  uzvarēja PSRS čempionātos, TTT 18 reizes ieguva Eiropas čempionvienības kausu, 1960. gadā FIBA ģenerālsekretārs Viljams Džons Rīgu nosauca par Eiropas basketbola galvaspilsētu, tomēr tolaik visu koriģēja un noteica Maskava.

1991. gada 18. septembrī  SOK izpildkomitejas sēdē Berlīnē tika atjaunotas Latvijas NOK tiesības  SOK, atsākoties sporta, tostarp basketbola patstāvīgai un neatkarīgai attīstībai Latvijā. Un pēc gadsimta ceturkšņa Latvijas valstsvienība atkal piedalījās oficiālās starptautiskās sacensībās - olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā. 1992. gadā  LBF atguva savu vēsturisko nosaukumu  - Latvijas basketbola savienība, un pēc gada sekoja arī restarts Eiropas čempionātā. 2001. gadā Latvija bija astotā, 2015. gadā - arī astotā, šogad, tātad - piektā, kaut gan medaļu mirdzums bija tuvu, tik tuvu…

Pirms vairāk nekā 80 gadiem piedzima sapņu komanda Nr.1, un jācer, ka arī nākamās sapņu vienības laiks vairs nav aiz kalniem - Kristapa Porziņģa vārdiem runājot, - mums šis ir sākums, un varu garantēt, ka nākamajos turnīros izcīnīsim medaļas. Nākotne ir mūsu - skaisti un drosmīgi sacīts. Atliek vien šo sapni īstenot…