Šodien Latvijas simtgades stāstu rakstos par Raunas Staburagu.

Tas ir unikāls dabas veidojums, kur redzams avotu veidots saldūdens kaļķiežu atsegums, kura vecums tiek lēsts ap 8000 gadu. Kā arī šī vieta ir raksturīgākais šāda šūnakmens veidojums Latvijā, tādēļ ir arī Valsts aizsargājams dabas objekts.

Raunas Staburags atrodas Raunas ielejas labā krasta nogāzē, ir 3,5m augsts un 17m garš. Vērā jāņem, ka pēc Daugavas Staburaga appludināšanas šis ir vienīgais šāda veida dabas objekts Latvijā.

Uz to norādīja arī dabas eksperts un ģeologs Dainis Ozols, uzsverot, daudzas šādas dabas vērtības tikušas neapzināti iznīcinātas.

Vieta ir īpaša ar to, ka tā ir tāda – šai brīdi vislabāk saglabājusies vieta, kur šāds šūnakmens veidojas. Tātad kupolveida šūnakmens izaugums nogāzē. Jo, diemžēl, ir jāatzīst, ka ļoti daudzas vietas ir gājušas bojā. Tās noraktas gan būvniecības vajadzībām, gan arī lauksaimniecības vajadzībām, kā arī skaistākās vietas šobrīd atrodas zem Daugavas ūdeņiem

Ozols piebilda, ka viņa pārstāvētā biedrība Ziemeļvidzemes ģeoparks, popularizējot ģeoloģiju un ģeoloģiskos dabas veidojumus, šogad šo vietu ir atzinuši arī par Latvijas jubilejas gada ģeovietu. Dabas eksperts norādīja, ka pēdējos gados Raunas Staburags atradies balsojumu augšgalā un beidzot tam ir izdevies iegūt arī gada ģeovietas titulu.