Stāsts būs par „Virsaiti”- pirmo Latvijas Kara flotes kuģi, kuru jūras dienestā ieskaitīja  pirms 97. gadiem 1921.gada 12.jūnijā. Kuģa liktenī atspoguļojas visi nozīmīgākie  20. gadsimta sākuma vēstures notikumi, kuģis peldējis zem dažādiem karogiem un tam  bija dažādi nosaukumi- „M-68”, „Sarkanā Latvija”, „T-297”, „Virsaitis”. Sākotnēji tas kā mīnu traleris tika būvēts Neptun Werft Rostock kuģu būvētavā. 1917. gadā Vācijas kara flotes sastāvā tika nosūtīts uz Rīgu,  bet Daugavgrīvā uzbrauca uz mīnas un nogrima. Pēc pāris gadiem kuģi izcēla, atjaunoja, un ieskaitīja jaundibinātajā Padomju Latvijas kara flotilē. Pēc Rīgas atbrīvošanas to pārņēma Latvijas Apsardzības ministrija, pēc pārbūves Rīgas biržas komitejas darbnīcās, tas kļuva par  Kara flotes flagkuģi, kuram deva vārdu  „Virsaitis”. 20. - 30. gados flagmanis pārstāvēja Latviju starptautiskos reprezentācijas braucienos un piedalījās kara flotes manevros. Pirmais karakuģa „Virsaitis” komandkapteinis bija Jūlijs Briedis, kurš izglītību ieguvis Mangaļu tālbraucēju jūrskolā.

1927. gadā laikraksts „Latvijas Kareivis” rakstīja: „Šodien mūsu karaflotes pirmais kara kuģis „Virsaitis” Liepājas kara ostā svin savus piektos gada svētkus. Šie svētki ir zīmīgākie mūsu kara flotē, jo ar „Virsaiti”  saistīti visi flotes izveidošanās un pieaugšanas notikumi. Savā piecu gadu pastāvēšanas laikā karakuģis „Virsaitis” ir izdarījis daudz apmācības braucienus, starp citu pavadīdams valsts prezidentu J.Čaksti viņa braucienā uz Somiju, pārvezdams no Francijas dzimtenes ūdeņos mūsu jaunos kara kuģus, apmeklēdams Estiju, Poliju, Vāciju, Zviedriju”. Tā pirms 91. gada rakstīja laikraksts „Latvijas Kareivis”.

Pēc padomju okupācijas 1940.gada 17.jūnijā „Virsaiti” tāpat kā pārējos Latvijas Kara flotes kuģus un zemūdenes iekļāva PSRS Sarkankarogotās Baltijas kara flotes sastāvā. Kuģa komandieris bija Padomju Kara flotes virsnieks, taču kuģa apkalpē joprojām bija vairāki latvieši.

Otrā pasaules kara laikā 1941.gada 2.decembrī  evakuējot PSRS armijas daļas no Hanko pussalas karabāzes Somu jūras līcī, kuģis uzbrauca vācu mīnai un nogrima. Kuģa vraku 2005. gadā 67.metru dziļumā atrada Somu ūdenslīdēji, to identificēja 2008.gādā, bet Latvijas kara muzeja eksperti to uzzināja tikai 2011.gadā. 2013.gadā Latvijas amatpersonu un ūdenslīdēju   ekspedīcijā uz Somu līci pie   flagmaņa „Virsaiša” vraka uzstādīja piemiņas plāksni, lai godinātu kuģi un tā komandu par ieguldījumu Latvijas kara flotes izveidē. Tallinas ostā notika svinīgā kuģa „Virsaitis” zvana nodošanas ceremonija. Tagad Latvijas Kara muzejā var apskatīt restaurēto kuģa zvanu, flagmankuģa maketu, kā arī fotogrāfijas, kas vēsta par ”Virsaiša” nolaišanu ūdenī.