16. aprīlis ir Latvijas kino vēstures leģendas, režisora Leonīda Leimaņa dzimšanas datums un šīs dienas raidījums veltīts māksliniekam, pieminot viņu 108. dzimšanas dienā.

Māksla Leimanim bijusi tuva jau kopš bērnības – gan zīmēšana, gan mūzika, tāpat kino un teātris.

Sākotnēji savu profesionālo darbību viņš aizvadīja kā aktieris un ar spilgtām raksturlomām kāpa gan uz Strādnieku teātra skatuves, gan arī atveidoja lomas Dailes teātrī. Viņš iejuties galvenajā lomā un atveidojis rakstnieku Vilni pirmajā latviešu skaņu filmā „Daugava” 1934. gadā, tāpat piedalījies izrādē „Mājup ar uzvaru”. Arī kā scenārija autors Leonīds Leimanis rādīja savu mākslinieka talantu un darbu, taču visspilgtāk savu darbību Leimanis pauda kā režisors, iestudējot dažādas spēlfilmas. Viņa zināmākie darbi bija kinofilmas „Pie bagātās kundzes”, „Salna pavasarī”, „Šķēps un Roze”, „Kapteinis Nulle” un citas, bet nenoliedzami viņa populārākais darbs bija kinofilma „Purva bridējs”, un viens no filmas veiksmes stūrakmeņiem ir fakts, ka filma balstīta latviešu literatūras klasiķa Rūdolfa Blaumaņa darbos (visvairāk – novelē „Purva bridējs” un lugā „Ugunī”). „Purva bridēju” kinoteātros skatījās simti tūkstošu Latvijas un vairāk nekā 26 miljoni visas toreizējās Padomju Savienības kinoskatītāju. Filmas atzinību apliecina arī tās iekļaušana Latvijas Kultūras kanonā.

Tas ir stāsts par nebeidzamu un mūžīgu mīlestību, par Edgaru un Kristīni, kur laimīgu dzīvi caurvij likstas, pārpratumi, nebeidzamie Edgara solījumi, kas reizi no reizes pierādīja, ka tie ir tukši. 

Muižas sulainis un staļļa puisis centās pavedināt Edgaru uz dzeršanu un draudzību ar kroga meitu Matildi, tikmēr Kristīni bildināja bagātais saimnieks Akmentiņš, bet baznīcā pie altāra, jau līgavas kleitā tērpta, Kristīne tomēr atteica Akmentiņam, lai dotos virzienā, kur ved viņas sirds - pie Edgara.

Filmas veiksmes atslēga uz neskaitāmu skatītāju sirdīm bija gan režisora Leimaņa darbs, gan arī galveno lomu atveidotāji – Vija Artmane un Uldis Pūcītis.

Šo aktieru divspēle ir viens no spēcīgākajiem mīlas duetiem Latvijas kino vēsturē.

Atsaucoties uz mūsu kolēģes, Latvijas Radio 3 - Klasika raidījumu veidotājas Dinas Dūdiņas-Kurmiņas 2017. gadā veidoto raidījumu, vēlos citēt aktiera Eduarda Pāvula savulaik teikto:

"Skatoties šo filmu, es raudāju pa īstam. Mēs tagad piesaucam Eiropu un Ameriku, cik tur viss ir labi, bet neviens amerikāņu aktieris tādu Kristīni un Edgaru nevar nospēlēt, jo te ir iekšā sirds un dvēsele”.