Šodien Phjončhanā sākas Ziemas olimpiskās spēles - 23. pēc skaita… Kopš pirmajām 1924. gadā  Šamoni apritējuši  gandrīz vai simts gadu. Un šai stāstā skaršu dažus spilgtākos momentus ziemas spēļu vēstures  līkločos,īpaši ieskicējot latviešu sportistu  olimpisko veikumu.

Tad, lūk,jau pirmajās spēlēs neizpalika Latvijas pārstāvji - astoņkārtējais meistars ātrslidošanā Alberts Rumba un distanču slēpotājs Roberts Plūme. Un sākums nebija peļams - Rumba sasniedza 3 Latvijas rekordus, kopvērtējumā ierindojoties 7. vietā. Pēc 4 gadiem Sanktmoricā, kur viņš  bija vienīgais latvietis,  rezultāti izrādījās  pieticīgāki, bet nākamajās spēlēs tālajā Leikplesidā Latvijas pārstāvji  vispār izpalika.

Toties Garmišpartenkirhenē 1936. gadā mūsu delegācija bija īpaši kupla - 26 sportisti, uzrādot gan visai pieticīgu sniegumu. Pat nākamais Eiropas meistars ātrslidošanā Alfons Bērziņš sasniedza  vien 14. laiku 500 m distancē, nemaz jau nerunājot par hokejistiem.kas zaudēja visās spēlēs.

Karš laupīja dzīvības, iznīcināja valstis, sadalīja pasauli, un arī olimpiskie  ideāli netika saudzēti - nākamās ziemas spēles varēja notikt vien pēc 12 gadiem Sanktmoricā. PSRS sportisti debitēja 7. Ziemas Olimpiskajās spēlēs Kortinā d Ampeco, gan delegācijā neiekļaujot nevienu latviešu sportistu. Pirmā latviete, kas PSRS izlases sastāvā piedalījās Ziemas spēlēs, kā zināms,bija ātrslidotāja  Lāsma Kauniste, 1968. gadā Grenoblē izcīnot 5. vietu  1500 m distancē un pēc gada turpat kļūstot par pasaules čempioni.

Pirmā Latvijas pārstāve, kas uzvarējusi  Ziemas spēlēs, bija Vera Zozuļa, kura  saņēma zelta godalgu Leikplesidā 1980. gadā, kad amerikāņu studenti hokejā sensacionāli apspēlēja PSRS izlasi, tā pie zelta medaļas netiekot Helmūtam Balderim.

Sarajevas spēlēs negaidīti iepriecināja debitanti - bobslejisti, Zintim Ekmanim kopā ar Vladimiru Aļeksandrovu izcīnot bronzas medaļu divniekos. Pēc pirmajām bezdelīgām atnāca arī krāšņs pavasaris - pēc 4 gadiem Kalgari Jāņa Ķipura ekipāžas ieguva gan zelta gan bronzas godalgas.

Īpašas bija 16. Ziemas Olimpiskās spēles Abervilā 1992. gadā, kad pēc 56 gadu pārtraukuma stadionā atkal iesoļoja neatkarīgās Latvijas delegācija,kurā bija 24 sportisti.

Mūsu trešās spēles pēc atgriešanās olimpiskajā apritē bija 18. spēles Nagano, kur neizpalika daudzi iepriecinoši rezultāti, īpaši biatlonā un bobslejā. Piektajā vietā - Ilmārs Bricis, Jēkabs Nākums, Sanda Prūša bobu divnieks plus vēl vairākas pozīcijas pirmajā sešniekā.

Spilgtā atmiņā joprojām  2006. gads Turīnā, kur kamaniņbraucējs Mārtiņš Rubenis  izcīnīja Latvijai pirmo - bronzas  medaļu Ziemas olimpiskajās spēlēs. Savukārt pēc 4 gadiem Vankuverā Andris un Juris Šici Latvijai izkala pirmo sudrabu! Un arī Martins Dukurs kļuva par olimpisko vicečempionu!

Lai gan Soču spēles apēnoja totālais dopinga skandāls, kas joprojām nav rimis, latvieši tajās cīnījās slavējami - Oskara Melbārža četriniekam un Martinam Dukuram – sudrabs, un šī bija pirmā reize olimpisko spēļu vēsturē, kad kopš valsts neatkarības atgūšanas mūsu kamaniņbraucēji izcīna divus medaļu komplektus vienā sporta veidā!

Bet jau  rīt olimpiskā uguns tiks iedegta Phjončhanā, un sāksies kārtējās 23. Ziemas olimpiskās spēles, piedaloties 35 Latvijas sportistiem. Turam īkšķi, vēlam veiksmi un panākumus, turpinot mūsu sporta izcilākās olimpiskās tradīcijas!