Lai arī laikapstākļi šobrīd līdzinās jūlijam, ir maijs un un maija otrajā svētdienā, jau pēc divām dienām, Latvijā tiks svinēta Mātes diena.

Mātes dienas tradīcija esot aizsākusies jau viduslaiku Anglijā, taču oficiālu svētku statusu – ar ierakstu kalendārā Mātes diena ieguva vien 1914. gadā Amerikas Savienotajās Valstīs.

Latvijā Mātes dienas svinību tradīcija aizsākās jau dažus gadus pēc valsts dibināšanas – 1922. gadā, tiesa gan, kalendārā šī diena tika ierakstīta vien 1934. gadā. Padomju vara Mātes dienu svītroja no svētku saraksta un šī skaistā tradīcija – sveikt mammas, vecmāmiņas un vecvecmāmiņas atdzima vien 1992. gadā.

Tomēr mātes godināšanai Latvijā ir daudz senākas saknes un pierādījums tam ir rodams mūsu folklorā – tautasdziesmās, no kurām vienu zinām mēs visi:

Dedzu skalu, dedzu sveci,

Tumša mana istabiņa.

Ienāk mana māmuliņa –

Tūdaļ gaiša istabiņa!

Tieši sievietes bija galvenās dziesmu zinātājas un arī pirmā saskare ar tautasdziesmu savulaik bija mātes dziedātā šūpuļdziesma, bet vairāk par māti un tautasdziesmu zinās pastāstīt folkloras kopas LAIKSNE vadītāja Dina Liepa:

"Kas ir māte? Māte ir cilvēks, uz kuru tu visu dzīvi vari paļauties, cilvēks, kurš tevi ir radījis, cilvēks, kuram tu tici. Tādai jābūt mātei un es domāju, ka dziesmās, kurās māte ir minēta, būtībā ir tikai pozitīvas lietas - ar mātes mīlestību saistītās dziesmas. Mātes funkcija un arī mūsdienās fantastiska lieta ir šūpuļdziesma. Jo caur šūpuļdziesmu parādās dzīves filozofija kā tāda, pirmkārt, bērns dzird mātes balsi, kas rada tās fizioloģisko saikni, stiprina. Šūpuļdziesmās tiek pateikts kādām tām attiecībām jābūt un kādas funkcijas jāveic. Paldies Māt, ka tu tagad dari man to un to un to, kad es izaugšu liels es tev to visu ar labu atdarīšu. Tāpēc prieks, ka mātes dienā vispār tiek aktualizēts tautasdziesmas un prieks īpaši par tām mātēm - skolotājām, kuras padziļināti apskatās tās tautasdziesmas. Reālas mūsdienu situācijai atbilstošas rindas par ko tad tur noritēs tautasdziesmas ir tas variants, ka tur ir pamācība, kā būtu jādzīvo un principā dziedot un atkārtojot to dziesmu mēs jau cilvēkā iekodējam iekšā spēju un vajadzību domāt un darboties tā, kā tai dziesmā ir dziedāts. Nenoliedzami, ka tieši caur mātes funkciju, mātes norādījumiem, tad arī šī labestība, pozitīvais, mīlestība, pārliecība un ticība dzīvei tika veidota".

Jā, Dina, un tad mūsu sarunas nobeigumā kādu novēlējumu māmiņām, kas klausās Latvijas Radio 2.

"Mīļās māmiņas, lai jums pietiek laika kopā ar saviem bērniem gan piedzīvot jaukus brīžus, gan reizēm paraudāt, daudz lasīt kopā un, ja sanāk, tad ideāli būtu arī šūpuļdziesmas uzdziedāt vakaros pirms gulētiešanas".

Tā bija Dina Liepa no folkloras kopas LAIKSNE un stāsts par Mātes dienu arī izskanēs ar latviešu tautasdziesmu, kurā dzirdēsim dziedātājas Ievas Mores balsi – un, ja ir iespēja, tad aizbrauksim ciemos pie savām māmiņām jau šai svētdienā, Mātes dienā!