Takas malā aug liela apse. Tai garām steidzas maza meitiņa un kaut ko noliek pie apses. Apse pamostas, atver acis un prasa - Kas tu tāda esi? Esmu burtu meitiņa - tā atbild, lūk, te tavs burtiņš "a"...

Tā skan "Pasaku ābeces" pirmie teikumi, kurus ikviens no mums lasījis saviem bērniem, mazbērniem vai tāpat vien jauko grāmatiņu pašķirstījis vienatnē.

Rakstniece, bērnu pasaku grāmatu autore  un ilustrātore Margarita Stāraste šai saulē aizvadīja apaļus 100 gadus, bet viņas  darbi pārdzīvo paaudzes, laikus un laikmetus, neiekļaujoties nekādā  gadsimtu rāmī. Kā stāstīja pati rakstniece, tad ar zīmuli rokā viņa sevi atcerējusies senāk nekā staigājam… Rakstīt un zīmēt bērnu grāmatas Margarita Stāraste sākusi pagājušā gadsimta 50. gados, pirmo grāmatu izdodot 1942. gadā. Blakus jau pieminētajai "Pasaku ābecei", kas iznākusi 1969. gadā, kā populārākās minamas "Balti tīri sniega vīri", "Ziemassvētku pasakas", "Lācīša Rūcīša raibā diena", protams, "Zīļuks" un daudzas citas grāmatas. Latvijas Nacionālajā bibliotēkā ir tuvu pie 200 ierakstu ar Margaritas Stārastes vārdu, divi desmiti viņas grāmatu oriģināli un ap 40 citu autoru darbi ar Stārastes ilustrācijām. Rakstnieces darbi tulkoti daudzās valodās - poļu, angļu, vācu, lietuviešu, krievu un kā, piemēram, "Zīļuks" - arī japāņu valodā. Lai gan dzimusi Vladimirā 1914. gada 2. februārī, Margarita Stāraste sevi uzskatīja par Cēsu puses lībiešu pēcteci, un ne velti viņa ir līdzautore 1994. gadā iznākušajam lībiešu tautasdziesmu krājumam "Urū! Rurū!", kas izdots latviešu un lībiešu valodā.

Rakstnieces radošā darba lauks bijis plašs un daudzšķautnains - pēc viņas darbu motīviem uzņemtas vairākas animācijas filmas, viņa ir veidojusi dekorācijas savu darbu iestudējumiem Leļļu un Jaunatnes teātrī.Margarita Stāraste izbaudījusi gan bērnu gan pieaugušo cieņu un mīlestību daudzu gadu desmitu garumā, viņai allaž uzsverot, ka zīmē galvenokārt latviešu bērniem un galvenais,ko varot tiem sniegts, tas ir mīļums.

Ikviens talants esot Dieva dots, bet Margarita Stāraste to ir vienmēr spodrinājusi un lolojusi. 8 gadus mācījusies LMA Purvīša dabas skatu glezniecības meistardarbnīcā pie Konrāda Ubāna, Jāņa Kugas un Vilhelma Purvīša. Akadēmijas Grafikas nodaļu absolvējusi 1952. gadā, un sistēmātiski piedalījusies izstādēs, bijušas arī 2 personālsizstādes - 1989. un 1994. gadā.

1982. gadā rakstniece saņēmusi Pastariņa prēmiju, pēc 12 gadiem  iznāca Stārastei veltīta pastmarku sērija, bet 1999. gadā Margarita Stāraste saņēma Valsts augstāko apbalvojumu - Triju Zvaigžņu ordeni. Kopš 2010. gada pasniedz arī Margaritas Stārastes balvu…

Rakstniece nav bijusi vienaldzīgi šādi tādi  vaļas prieki, kā, piemēram, kaktusu kolekcionēšana, ņemšanās ap akvārijiem un pastmarku krāšana…

Bet cik ātri, šķirstot "Margaritas Stārastes Pasaku ābeci", skrej laiks - nupat kā, sveicinot burtu meitiņas pirmo burtu "a" acis atvēra apse, ausījās alnis, un, skat, klāt jau burtiņš "ž" ar žagatu un žubīti uz žoga… Ar cienījamās rakstnieces ceļa vārdiem:

Visi burtiņi - tavi draudziņi. Ja kāds aizmirsies, pašķir, paskaties!