Pirms 25 gadiem – 1993. gada 1. jūlijā Latvijas Okupācijas muzejs atvēra pirmo izstādi un šis datums ir arī muzeja dibināšanas diena. Latvijas Okupācijas muzejs tika izveidots līdz ar Latvijas neatkarības atjaunošanu slēgtā Strēlnieku muzeja telpās, kas daudziem maniem vienaudžiem saistās ar svinīgo uzņemšanu pionieros. Tāpat Rīgas skolēni savulaik nodrošināja Strēlnieku pieminekļa godasardzi – man šis pienākums bija jāpilda astoņdesmito gadu vidū, un es vēl šodien atceros, ka mugurā mēs stīvējām melnas ādas mēteļus, galvā likām melnas ādas nāģenes, bet plecos likām šautenes ar durkli.

Arī šādas atmiņas varētu iegult Okupācijas muzeja glabātuvēs un te jāteic, ka ideja par šāda muzeja izveidi pieder Viskonsinas universitātes vēstures profesoram Paulim Lazdam un arī muzeja izveidošanas un uzturēšanas izdevumi galvenokārt ir nākuši no trimdas latviešu ziedojumiem.

Tomēr šobrīd Okupācijas muzeju jūs neatradīsit Strēlnieku laukumā, jo muzejs kopš 2012. gada atrodas savā pagaidu mājvietā Rīgā, Raiņa bulvārī 7 un gaida savu „Nākotnes namu”. Par „Nākotnes namu” ir nodēvēts arhitekta, Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas autora Gunāra Birkerta projekts Okupācijas muzeja pārbūvei, kura realizāciju, diemžēl, pats arhitekts nesagaidīja, jo pērnā gada augustā aizgāja mūžībā. Arī Latvijas simtgadi Okupācijas muzejs sagaidīs pagaidu mājās un ātrāk par 2020. gadu pārcelšanās uz jaunajām telpām nenotiks, jo ir ievilkusies muzeja pārbūves saskaņošana, kuras ideja paredz tumšajai Strēlnieku muzeja ēkai piebūvēt gaišu pagarinājumu, tā teikt – no tumsas uz gaismu.

Okupācijas muzeja moto ir „Atcerēties. Pieminēt. Atgādināt” – atcerēties, kas notika ar Latviju, Latvijas tautu un zemi komunistiskā un nacistiskā režīma laikā, pieminēt cietušos un mirušos, ka arī sev un visai pasaulei atgādināt svešo varu nodarījumus Latvijas valstij, zemei un tautai. Svarīga muzeja vēstījuma daļa būs arī Latvijas spēja atdzimt, pateicoties saglabātajai neatkarības idejai.

Interesanti, ka Dziesmusvētku nedēļā Okupācijas muzeja darbinieki ir sarūpējuši īpašu dāvanu – tā līdz 8. jūlijam plkst. 14.00 muzeja ekspozīcijā Raiņa bulvārī 7 notiks gida vadītas bezmaksas ekskursijas latviešu valodā.