Latvijas Nacionālā bibliotēka  dibināta 1919. gada 29. augustā, pamatojoties uz Latvijas Ministru kabineta lēmumu par Latvijas Valsts bibliotēkas dibināšanu. Šodien tā atzīmē savu 98. gadadienu.

Ilgi domāju, kā lai pāris minūtēs iekļauj mūsu Gaismas pils stāstu, kurš ir vijies cauri paaudzēm un  laika griežiem. Nolēmu, ka atslēgas vārdi būs – toreiz un tagad.

Toreiz - 1919. gadā, bibliotēkas rīcībā nodeva ēku L. Jaunielā 26. Bet jau 1928. gadā izskanēja doma par jaunas bibliotēkas ēkas celtniecību, jo tās  darbu traucēja piemērotu telpu trūkums. Gadu gaitā bibliotēkas rīcībā  tiek nodotas vairākas ēkas, mainās varas, ideoloģijas, atļautais un neatļautais. Tagad mums ir Gaismas pils, to trešās atmodas laikā  ar domu par latviešu folklorā simbolisko Gaismas pili, kurai augšāmceļoties tauta atgūst  savu brīvību,  projektē pasaulē atzītais latviešu izcelsmes arhitekts Gunārs Birkerts. 2002. gadā LR Saeima pieņem likumu par LNB būvniecību. Celtniecību sāk 2008. gadā. Gaismas pili apmeklētājiem atver 2014. gadā. Tagad  mūsu – LNB adrese ir Rīga, Mūkusalas iela 3.

Toreiz- 1919. gadā, bibliotēkas grāmatu krājumā bija aptuveni 250 000 vienību, bet lasītavā tikai 40 vietas. Tagad LNB krājumā ir vairāk nekā četri miljoni vienību un  tas aptver visas zinātņu nozares. Jaunajā LNB ēkā ir vairāk nekā 1000 lasītāju vietas, tagad dienā tā spēj apkalpot pat trīs tūkstošus apmeklētāju. Bibliotēkas lasītājiem pieejami arī speciālie krājumi ― retās grāmatas, rokraksti, Letonikas un Baltijas Centrālās bibliotēkas krājumi, māksla un mūzika, skaņu ieraksti, attēlizdevumi, sīkiespieddarbi un kartes.

Toreiz - 1920. gadā, bibliotēka sāka saņemt Latvijas iespieddarbu pirmos obligātos eksemplārus, pēc pāris gadiem darbību sāka starpbibliotēku abonements. Bibliotēka noslēdza pirmo līgumu par grāmatu apmaiņu ar Prūsijas Valsts bibliotēku. Tagad, attīstoties tehnoloģijām,  lasītāji izmanto Valsts nozīmes bibliotēku elektronisko kopkatalogu kurā apkopoti izdevumi, kas bibliotēku krājumos nonākuši pēc 1990. gada, tas tiek regulāri papildināts ar jauniem ierakstiem.
Darbojas  informācijas sistēma, kurā  aptuveni 2000 valsts, pašvaldību un citas publiskās bibliotēkas ir saslēgtas vienotā gaismas tīklā. Tagad lasītāji var izmantot digitālālās bibliotēkas laikrakstu, karšu, grāmatu, nošu un skaņu ierakstu kolekciju. Gaismas pilī regulāri notiek pasākumi, tiek rīkotas izstādes, kino vakari, koncerti, notiek konferences, tematiskas lekcijas un lasījumi. LNB skan mūsu laikmeta kultūras dzīves sirdspuksti.
Šo stāstu toreiz un tagad varētu turpināt bezgalīgi, bet ir lietas un vērtības  kas cauri gadu desmitiem un simtiem paliek nemainīgas. Viena no tām ir grāmata, tā ir droša un stabila vērtība arī mūsu informatīvi piesātinātajā pasaulē, šajā dinamiskajā sociālo tīklu, dažādu gadžetu un digitalizācijas laikmetā.