Lāčplēša dienu Latvijā atzīmē par godu neatkarīgās Latvijas valsts armijas uzvarai pār Rietumu brīvprātīgo arm­iju jeb tā saukto Bermonta karaspēku 1919. gada 11. novembrī. Šī diena simbolizē arī Andreja Pumpura eposā «Lāčplēsis» pareģoto latviešu tautas varoņa Lāčplēša uzvaru pār melno bruņinieku.

Lāčplēša diena ir nozīmīga ar to, ka tika dibināts arī Latvijas valsts apbalvojums — Lāčplēša Kara ordenis ar devīzi: «Par Latviju». Lāčplēša Kara ordeni piešķīra Latvijas armijas karavīriem, bijušo latviešu strēlnieku pulku karavīriem, kā arī ārzemniekiem, kuri piedalījās Latvijas Brīvības cīņās vai sniedza ieguldījumu un sekmēja Latvijas valsts nodibināšanu. Lai arī par ordeņa dibināšanas dienu simboliski pieņemts uzskatīt tieši 1919. gada 11. novembri, pirmo reizi tie tika notika pasniegti gadu vēlāk un kā pirmie ordeņus saņēma septiņi Latvijas armijas komandieri – ģenerālis Pēteris Radziņš, pulkveži Mārtiņš Peniķis, Krišjānis Berķis, Jūlijs Jansons, Jānis Apinis, pulkvežleitnants Oskars Dankers un Jānis Puriņš. Tolaik ordeņu pasniegšanas ceremonija notika Esplanādes laukumā un tos pasniedza Latvijas pirmais prezidents Jānis Čakste. Viņš kā Lāčplēša Kara ordeņa domes priekšsēdētājs kopā ar tā locekļiem izlēma visus saistītos jautājumus ar apbalvošanu.

Pirmās brīvvalsts laikā no 1920. - 1928. gadam kopumā piešķirti vairāk nekā 2000 – I, II un III šķiras Lāčplēša Kara ordeņi.

Savukārt Lāčplēša Kara ordeņa skices un zīmējumus izgatavoja mākslinieks Jānis Aleksandrs Liberts. Lāčplēša Kara ordeņa zīme ir balti emaljēts ugunskrusts ar sarkanu un zelta apmalojumu. Aversā centra medaljonā ir Lāčplēsis, kas cīnās ar lāci. Bet krusta stūros – sakrustoti zobeni. Reversā medaljonā izvietots datums – „11. novembris 1919”. Krusta zaros iegravēts „Par Latviju”. Krusta galos iegravēti iniciāļi H.B. – jeb sudrabkaļa Hermaņa Banka meistarzīme. Ordenim ir daudzstaru sudraba zvaigzne, kuras centrā ir ordeņa zīme. Muarē lente ar trim sarkanām un četrām sudrabotām vienāda platuma svītrām.

Latvijas Republikā 20. gadsimta 20. - 30. gados bez Lāčplēša Kara ordeņa bija vēl trīs apbalvojumi – Triju Zvaigžņu ordenis, Viestura ordenis un Atzinības krusts. Kara ordeni un Triju Zvaigžņu ordeni piešķīra šo ordeņu dome. Vēlāk nodibinot Viestura ordeni un Atzinības krustu, dome palika vienīgi Lāčplēša ordenim, pārējos piešķīra Ordeņa kapituls.

Turpinājumā strēlnieku karavīru dziesma „Mirdzot šķēpiem zeltsaules staros” – diriģents Juris Kļaviņš izpilda Latvijas Radio kora vīru grupa.