Pirms 724 gadiem 1293. gada .18. oktobrī  Rīgas rāte izdeva būvnoteikumus, kas aizliedza Rīgas pilsētā celt koka ēkas, tādējādi pasargājot pilsētu no lieliem ugunsgrēku postījumiem.

Šodien  Rīgas vēsturiskais centrs ir iekļauts Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) Pasaules kultūras mantojuma sarakstā.

Tajā izceltas trīs izcilas vērtības: viduslaiku vecpilsēta, jūgendstila mantojums un koka apbūve. Kultūras mantojuma sarakstā  iekļautas ap 500 dažādas koka ēkas un būves, bet šobrīd kopumā Rīgas teritorijā  atrodas apmēram 4000 koka celtnes.

Visos vēstures lokos koka apbūve Rīgā bija bagātīgi pārstāvēta. Līdz  17. gadsimta beigām  daļa Vecrīgas ēku bija no koka vai pildrežģa konstrukcijām. Rīgas koka arhitektūrā atspoguļojas visi vēsturiskajiem periodiem raksturīgie stili – baroks, klasicisms, historicisms, jūgendstils u. c. Īpašas ir Rīgas koka arhitektūras detaļas: slēģi, kolonnas, dzegas, logu apmales, oriģinālais durvju dizains u.c. Koka ēkām  raksturīga augsta  detaļu kultūra un meistarīga apdare. 18. un 19.gs. mijā celtās Rietumeiropas vēlīnā klasicisma koka ēkas ir unikāla Rīgas zīme – tām līdzīgas nav nekur citur pasaulē.

Rīgas atjaunotās koka apbūves arhitektūras  pērles mēs varam baudīt Kalnciema kvartālā. Atjaunošanas projektu  2002. gadā ierosināja nevalstiskā organizācija „Latvia Nostra”. 2006. gadā ēku ansamblim ir piešķirts valsts nozīmes pilsētbūvnieciskā pieminekļa statuss.

Nozīmīga Kalnciema ielas ansambļa daļa ir brāļu Dambergu izveidotā komūna ar sešām atjaunotām koka celtnēm. Lielākā daļa ēku ir saglabājušas oriģinālos apjomus, fasādes, dekorus un detaļas.

Ķīpsalas vēsturisko koka māju atjaunošanas projekta īstenošana aizsākās 1997. gadā. Idejas autore ir arhitekte Zaiga Gaile. Ķīpsala ir kādreizējais zvejnieku ciems ar tam raksturīgu koka ēku apbūvi, lielākoties no 19. gadsimta. Tika atjaunotas  uz vietas esošās koka ēkas un no citām Rīgas vietām pārvestās, veidojot Ķīpsalā īpašu koka ēku kolekciju.

Popularitāti iemantojušas arī divas atjaunotās koka mājas Mūrnieku ielā. Ēku ansamblis atrodas vēsturiskajā strādnieku priekšpilsētā Grīziņkalnā. Tās ir galvenokārt vienkāršas divstāvu ēkas ar strādnieku dzīvokļiem.

Ar rūpību mūsdienās atjaunotas vairākas ēkas Rīgas centrā, Pārdaugavā, tā dēvētajā Maskavas forštatē, Sarkandaugavā un citos galvaspilsētas rajonos. Savs stāsts ir arī Rīgas koka muižiņām: Zēlustes muižiņai Juglas ezera krastā, Kleistu, Hartmaņa, Nordeķu, Depkina muižiņām u.c.

Mēs varam būt lepni par Rīgas kultūrvēsturiskajām  koka arhitektūras pērlēm, kuras kā aizgājušo gadsimtu liecinieces tagad atmirdz jaunā gaismā.

Manuprāt, brīnišķīgu senās Rīgas noskaņu uzbur grupa Sestā Jūdze savā dziesmā Rīdziņa ar Ojāra Vācieša vārdiem.