Pirms pāris dienām Latvijā kārtējo reizi tika pārbaudītas trauksmes sirēnas un kārtējo reizi tika spriests, ka sirēnas ir pagātnes palieka un mūsdienās dažādus paziņojumus un trauksmes brīdinājumus būtu jāsūta īsziņās uz mobilajiem telefoniem.

Pati īsziņa šodien svin savu divdesmit piekto dzimšanas dienu un ir zināma arī pirmās īsziņas „dzimšanas vieta”, ja tā drīkst teikt – tā ir Apvienotā Karaliste, bet pirmās īsziņas sūtītājs bija kāds „Vodafone” darbinieks, kurš 1992. gada 3. decembrī no datora nosūtīja priecīgu Ziemassvētku novēlējumu uz mobilo telefonu. Savukārt pirmā īsziņa no viena mobilā telefona uz otru tika nosūtīta 1993.gadā Somijā.

Interesanti, ka standarta īsziņas simbolu skaits - 160 rakstuzīmes par optimālu ir ticis atzīts jau astoņdesmito gadu vidū un šo atziņu apstiprināja arī daudz jaunākais tviteris, kurā labu laiku tika pieļauti vien 140 zīmju gari ziņojumi.

Lai vai kā, bet Latvijā mobilo sakaru ēra sākās vien 1992. gadā, tomēr pirmos trīs gadus šeit darbojās NMT standarta tīkls, kurā īsziņu serviss nebija pieejams. Situācija mainījās 1995. gadā, pārejot uz GSM standartu un no tā laika īsziņas lietošanas sfēra ir tikai paplašinājusies un mūsdienās ar tās palīdzību var teju visu – no sazināšanās savā starpā un balsošanai dažādos šovos līdz iespējai pieteikties ātrajam kredītam un saņemt Ceļu satiksmes drošības direkcijas informāciju par kāda lietota auto nobraukumu.

Te jāpiebilst, ka katrai tehnoloģijai ir arī ēnas puses – tā pirms pāris gadiem jau minētā CSDD veica aptauju, kuras rezultātā tika noskaidrots, ka 43 procenti Latvijas autovadītāju braukšanas laikā mēdz rakstīt īsziņas. Pat ja pieņem, ka skats telefonā ilgst tikai pusotru sekundi, der zināt, ka auto ar ātrumu 90 kilometri stundā šai laikā pagūst nobraukt teju 40 metrus, tāpēc šāda rīcība ir ļoti bīstama.

Tomēr ir brīdis, kad īsziņas bez bēdu lieto teju 100 procentu mobilo tālruņu īpašnieku un tā, protams, ir gadumija, kad dažādi novēlējumi un pantiņi tiek sūtīti un saņemti tik intensīvi, ka rodas mobilā tīkla pārslodze un tas, tautas mēlē runājot, uzkaras.

Un, stāstu par šodienas jubilāri – īsziņu noslēdzot, jāpastāsta, ka šis izgudrojums ir atstājis pēdas arī latviešu mūzikā – tā CREDO savulaik sarakstīja dziesmu „Īsziņa”, kuras varone ir īsziņa ar trim vārdiem – kādiem, tas gan dziesmā nav skaidri pateikts, tomēr ir nojaušams, ka tā ir kāda romantiska frāze.

Savukārt gadsimtu mijā populārā grupa PAMATINSTINKTS ir ierakstījusi dziesmu „Sūti man SMS” – to arī klausāmies, gatavojoties lielajam svētku īsziņu bumam!