Šīs dienas stāsts sveicot Iecavas pilsētu svētkos - 525. jubilejā. Nedēļas nogalē īpaši svētku notikumi, sarīkojumi, bet atskatoties pagātnē, Iecavas vārds rakstos pirmo reizi minēts 1492. gadā, kad ordeņa mestrs Johans Freitāgs fon Loringhofens izdevis dokumentu par Iecavas un Mežotnes zemnieku pienākumiem pret muižu.

Tomēr ir senākas liecības par to, ka šajā novadā dzīvojušas zemgaļu ciltis. Tagadējās Iecavas centrā atradusies zemgaļu apdzīvotā Upmales zeme un tās novads Pūtelene - ap Misas upi.

Kurzemes hercogistes laikā (1652. - 1845.g.) Iecava kļuva par vietējās rūpniecības centru -  tur bija vara, darvas, kaļķu, ķieģeļu un ogļu cepļi, dolomīta lauztuves, papīrdzirnavas, linu un vienkrāsainas vadmalas austuve, mucinieku darbnīcas. Dzelzāmurā darbojās dzelzsceplis, enkuru kaltuve, naglu kaltuve, lielgabalu lietuve.

Turpinot par lielgabaliem, atsaucoties uz Bauskas novadpētniecības un mākslas muzeju, jau izsenis Iecavas muižas dzīvojamajā ēkā un tās tuvākajā apkārtē redzami gan uz palikņiem novietoti, gan zemē ierakti vecie čuguna lielgabali. Šobrīd no tiem pāri palikušas vien atmiņas un divi kolekcijas lielgabali, kas sagaida iebraucējus Iecavas centrā.

Precīzs laiks, kad Iecavā parādījušies pirmie lielgabali, zināms nav, iespējams, 19. gs. piemajā pusē, kad muižu savā valdījumā ieguva Pālenu dzimta. Un tieši lielgabalus viņi prasmīgi lika lietā, neceļot vis mākslīgās pilsdrupas, kā to darīja citas muižas. Daļa no lielgabaliem aizsargāja muižas teritoriju, citi esot bijuši novietoti gar lielceļa abām malām. Cik lielgabalu atradušies Iecavas muižā, mēs nekad droši vien neuzzināsim, vēstures rakstos kāds pētnieks apsekojis un to skiats kādā konkrētā laika posmā bijis17, pēc tam, iespējams vēl vairāk. Nekur citur Latvijā tajā laikā muižnieki nesavāca tik lielu lielgabalu skaitu kā Iecavā.

Iecavas izglītības biedrība daļu no tiem pārdevusi, citi tika izrakti un saskaldīti. Vēl daži nogādāti Bauskas pilsdrupās, Bruknas muižā, bet par pārējiem konkrētu ziņu nav. Kā jau minēju, divi no lielgabaliem šobrīd atrodas Iecavas centrā. Iecavas novadam nozīmīgos svētkos lielgabali tiek ietērpti īpašos "svētku tērpos”.

Ievavā apskatāmi ne tikai šie lielgabali, bet parku rotā tur esošais Brīvības piemineklis.

Sveicot svētkos Iecavu, stāsta noslēgumā klausāmies grupas "Brīvdiena" izpildīto dziesmu "Ciemā dzimtajā"!