Šīs dienas Stāstu Rakstu raidījuma uzmanības centrā Rundāles pils, piesaistot to rītdienas, 6. jūlija datumam, kas zīmīgs ar to, ka pirms 283 gadiem, tālajā 1735. gadā šajā datumā mūrnieki pabeidza Rundāles pils pamatu likšanu.

Izcilākais un iespaidīgākais baroka un rokoko arhitektūras piemineklis Latvijā – lai vai kādus avotus lasītu, tieši šādiem vārdiem visbiežāk raksturo Rundāles pili.

Tā tika celta kā vasaras rezidence Kurzemes hercogam Ernstam Johanam Bīronam pēc Krievijas galma arhitekta Frančesko Bartolomeo Rastrelli projekta. Ja pavisam nedaudz ielūkojamies vēstures lappusēs, tad arhitekta Rastrelli vadībā pils tika celta divos posmos - laikā no 1736. līdz 1740. gadam un no 1764. līdz 1768. gadam, kad tika pabeigti interjera darbi.

Savukārt, ja lūkojamies ne tik senā vēsturē, tad noteikti vērts minēt lielos un nozīmīgos pils restaurēšanas darbus, 19. gadsimta vidus datēts kā pils atdzimšanas sākums.

1972. gadā tika nodibināts patstāvīgs Rundāles pils muzejs un uzsākti pils restaurācijas darbi. Tie ilguši vairāk nekā 50 gadus, un kā Latvijas Kultūras kanona mājas lapā vēstījis Rundāles pils direktors Imants Lancmanis, tad šis ilgais laika posms bija nepieciešams, lai darbus paveiktu lēnām, rūpīgi, bez steigas, un kā viņš norādījis, vienu griestu restaurācija aizņēmusi 5 gadus. Veicot šos darbus, galvenais mērķis ir bijis pili veidot tādu, lai tā pārtaptu par Kurzemes Hercoga vasaras rezidenci ar tādu iekārtojumu, kāds varētu būt bijis Hercoga laikos. Tika strādāts pie nieciņiem, lai nezaudētu to, kas ir īsts, kas ir oriģināls, papildinājumus veica tikai tādās robežās, kas nesagrāva oriģinālu.

Rundāles pils ansamblī ietilpst ar iekšējo pagalmu un puslokā celtās staļļu un ratnīcu ēkas, kas ietver plašu kariešu pagalmu. To visu līdz ar parka franču dārzu ieskauj mākslīgi rakts kanāls, tam piekļaujas pils medību parks. Karaliskajā dārzā ierīkotas strūklakas, apmēram viena hektāra platībā ierīkots rožu dārzs, paverot iespēju lūkot skaistākās rožu šķirnes Latvijā. Tāpat parkā ierīkots amfiteātris.

Pils komplekss ar parku ir spilgtākais feodālās rezidences piemērs ne tikai Latvijā, bet arī visā Baltijā. Atšķirībā no daudzām Eiropas pilīm, Rundāle ir saglabājusi 18. gadsimta arhitektūras stilistisko viengabalainību.

Nevar nepieminēt arī Rundāles pils muzeju, tā ir vienīgā vieta Latvijā, kur iesējams doties cauri gadsimtiem, ieraudzīt katram arhitektūras stilam raksturīgo -  no itāļu renesanses lādēm, cauri ziemeļvācu baroka vērtībām, nonākt līdz rokoko stilam. Muzeja mākslas darbu kolekcijā ir ne tikai priekšmeti, kas nepieciešami pils interjeru iekārtošanai, bet arī Latvijas senās mākslas eksponātu krājums, kura priekšmeti lielākoties nākuši no Latvijas izpostītajām baznīcām un muižām.

Kā norādījis pils direktors Imants Lancmanis, tad veicot restaurācijas darbus, ir bijusi vēlēšanās, lai atdzimst ne tikai tas, kas ir taustāms, bet gribējies radīt un sajust nemateriālu virsvērtību, iedvest dzīvību, ko pils bija zaudējusi, un, kā viņš norāda - tas ir pats aizraujošākais. Viņš mēģina atdzīvināt to, kas it kā šķietami ir miris.

Rundāles pils īpaši grezna un skaista ir šobrīd – rožu ziedēšanas laikā.